BİLGİSAYARIN TARİHÇESİ VE YAPAY ZEKA

Timeline created by Süreyya Şentürk
 • MODEL K RÖLE

  MODEL K RÖLE
  1939'da röle tabanlı Model I Karmaşık Hesap Makinesinin yapımına yol açan Boolean mantığını bilgisayarların tasarımına uygulamak için konsept kanıtı sağlar.
 • Z3 BİLGİSAYARI

  Z3 BİLGİSAYARI
  Alman mühendis Konrad Zuse tarafından, başka yerlerdeki gelişmelerden tamamen izole çalışan, eski bir bilgisayar olan Z3, 2.300 röle kullanıyor, kayan nokta ikili aritmetiği gerçekleştiriyor ve 22-bit kelime uzunluğuna sahip. Z3, aerodinamik hesaplamalar için kullanıldı, ancak 1943 yılının sonlarında Berlin’deki bombalama saldırısında imha edildi. Zuse daha sonra, 1960’larda Münih'teki Deutsches Museum’da sergilenmekte olan Z3’ün yeniden inşasını denetledi.
 • İNGİLİZ BOMBE

  İNGİLİZ BOMBE
  II. Dünya Savaşı sırasında Nazi ENIGMA merkezli askeri iletişimin şifresini çözmek için elektro-mekanik bir araç olarak inşa edilen İngiliz Bombe, bilgisayar öncüsü Alan Turing ve British Tabizing Machine Company'den Harold Keen tarafından tasarlanmıştır.Enigma şifre makinelerinin günlük rotor başlangıç ​​pozisyonlarını belirlemek için yüzlerce müttefik bomba yapılmış, bu da Müttefiklerin Alman mesajlarının şifresini çözmesine izin verilmiştir.
 • ATANASOFF-BERRY BİLGİSAYARI

   ATANASOFF-BERRY BİLGİSAYARI
  Makine 1939 ve 1942 yılları arasında Atanasoff ve lisansüstü öğrencisi Clifford Berry tarafından tasarlandı ve üretildi. Atanasoff, birkaç temel bilgisayar fikrinin kaynağı olduğunu açıkladı, ancak kavram olarak bilgisayarın patentsiz olduğunu ve herkese serbestçe açık olduğu bildirildi. ABC'nin tam ölçekli bir çalışma kopyası 1997'de tamamlandı ve bu da ABC makinesinin Atanasoff'un iddia ettiği gibi çalıştığını kanıtladı. Çoğaltma şu anda Computer History Museum'da sergileniyor.
 • ENIAC

  ENIAC
  1943'te başlayan ENIAC bilgi işlem sistemi, John Mauchly ve J. Presper Eckert tarafından kuruldu.Elektroniği nedeniyle, elektromekanik teknolojinin aksine, önceki bilgisayarlardan 1000 kat daha hızlıdır. ENIAC programlama için panelden panele kablolama ve anahtarlar kullandı
 • HARVARD MARK 1

   HARVARD MARK 1
  Harvard fizik profesörü Howard Aiken tarafından tasarlanan ve IBM tarafından tasarlanan ve üretilen Harvard Mark 1, oda büyüklüğünde, röle tabanlı bir hesap makinesidir. Mark 1 matematiksel tablolar üretti ancak kısa süre sonra elektronik ortamda saklanan programlı bilgisayarlar tarafından değiştirildi.
 • BİLGİSAYARDA ÇALIŞTIRILACAK İLK BİLGİSAYAR PROGRAMI

  BİLGİSAYARDA ÇALIŞTIRILACAK İLK BİLGİSAYAR PROGRAMI
  Williams Tube olarak bilinen Williams ve Kilburn tarafından geliştirilen yeni bir bellek teknolojisini test etmek için yapılan Küçük Ölçekli Deney Makinesini (SSEM) geliştirildi. Kilburn tarafından yazılan ve on yedi talimattan oluşan ilk programı 21 Haziran 1948'de yayınlandı. Bu program tarihte dijital, elektronik, depolanmış bir bilgisayarda çalışan ilk programdı.
 • EDSAC BİLGİSAYARI

   EDSAC BİLGİSAYARI
  Düzenli bir bilgisayar hizmeti sağlayan ilk pratik depolanan bilgisayar olan EDSAC, Cambridge Üniversitesi'nde vakum tüpleri ve hafıza için cıva gecikme hatları kullanılarak inşa edilmiştir.
 • ERA 1101 BİLGİSAYARI

   ERA 1101 BİLGİSAYARI
  Ticari olarak üretilen ilk bilgisayarlardan biri olan ERA 1101 cihazıdır. ERA tarafından tasarlanan ancak Remington-Rand tarafından inşa edilen 1101, yüksek hızlı bilgi işlem için tasarlandı ve manyetik tamburunda, en eski manyetik depolama cihazlarından biridir.
 • DEUCE

  DEUCE
  Alan Turing'in Pilot ACE'nin ticari versiyonu, DEUCE - Dijital Elektronik Üniversal Hesaplama Motoru - çoğunlukla bilim ve mühendislik problemleri ve birkaç ticari uygulama için kullanılıyor.
 • Bilgisayarlara doğrudan klavye girişi

   Bilgisayarlara doğrudan klavye girişi
  MIT'de araştırmacılar, bilgisayarlara doğrudan klavye girişi ile denemeye başlarlar. Tipik olarak, zamanın bilgisayar kullanıcıları programlarını delikli kartlar kullanarak bir bilgisayara aktardılar. Ross, bir MIT bilgisayarına bağlı olan elektrikle kontrol edilen bir daktilo olan bir Flexowriter'ın düşük maliyeti ve esnekliği nedeniyle klavye giriş aygıtı olarak işlev görebileceğini söyledi ve klavye girişi başarılı bir şekilde oluştu.
 • Librascope LGP-30

   Librascope LGP-30
  'Kişisel bilgisayar' yani, tek bir kullanıcı için yapılmış bir bilgisayar.
 • HP 2116A SİSTEMİ

   HP 2116A SİSTEMİ
  2116A, HP'nin ilk bilgisayarı. HP'nin büyüyen programlanabilir test ve ölçüm ürünleri ailesi için çok yönlü bir cihaz kontrol cihazı olarak geliştirilmiştir.
 • WABOT 1

  WABOT 1
  İlk antropomorfik robot olan WABOT-1, Japonya’daki Waseda Üniversitesi’nde inşa edilmiştir. Ekstremite kontrol sistemi, görme sistemi ve konuşma sistemi içeriyordu.
 • XEROX PARC ALTO BİLGİSAYARI

  XEROX PARC ALTO BİLGİSAYARI
  Alto, bilgisayar endüstrisi üzerinde geniş bir etkisi olan çığır açan bir bilgisayardır. Pencereleri, simgeleri ve fareyi kullanan bir grafiksel kullanıcı arayüzüne dayanıyordu ve yerel bir alan ağı üzerinden diğer Altos ile birlikte çalıştı.
 • Commodore PET (Kişisel Elektronik İşlemci)

  Commodore PET (Kişisel Elektronik İşlemci)
  1977'de piyasaya sürülen birkaç kişisel bilgisayardan ilki, PET 4 veya 8 KB bellek, dahili bir kaset teyp sürücüsü ve bir membran klavye ile tamamen monte edilmiştir. PET, okullar arasında ve ev bilgisayarı olarak kullanım için popülerdi.
 • WABOT 2

  WABOT 2
  Wabot-2, Japonya’daki Waseda Üniversitesi’nde icat edilmiştir, bir müzisyen robot olarak , bir kişiyle iletişim kurabilir, bir müzik notası okuyabilir ve bir elektronik kanallar ezgileri oynayabilir şekilde tasarlanmıştır.
 • Steve Jobs NEXT KÜPÜ

   Steve Jobs NEXT KÜPÜ
  NeXT'de üç adet Motorola mikroişlemcisi ve 8 MB RAM vardı. Bu nesne yönelimli çok görevli işletim sistemi, yazılım uygulamalarının hızlı bir şekilde geliştirilmesini teşvik etme kabiliyetinde çığır açmıştı.
 • PowerBook serisi dizüstü bilgisayarlar

   PowerBook serisi dizüstü bilgisayarlar
  Apple'ın Macintosh Portable ürünü, pazarda çok az başarı ile karşılaşır ve Apple'ın taşınabilir bilgisayar serisinin yeniden tasarlanmasına yol açar. Tanıtılan üç PowerBook'ta dahili bir trackball, dahili disket sürücü ve avuç içi dayanakları vardı ve bu da 1990'lı yılların dizüstü bilgisayar tasarımında tipik bir hal almıştır.
 • Apple İlk El Bilgisayarı

   Apple İlk El Bilgisayarı
  Apple, el bilgisayarı pazarına Newton ile girmiştir. 1992 yılında Apple Başkanı John Scully tarafından “Kişisel Veri Asistanı” olarak adlandırılan Newton, ilerleyen yıllarda el bilgisayarlarını tanımlayacak özelliklerin çoğuna sahipti.
 • DEEP BLUE

  DEEP BLUE
  bir dünya satranç şampiyonu yenen ilk bilgisayar satranç oyun programı oldu.
 • ASIMO ROBOT

  ASIMO ROBOT
  Yapay olarak akıllı bir insan robotu olarak tasarlanan Honda’nın ASIMO robotu, bir insan gibi hızlı bir şekilde yürüyebilme, bir restoran ortamında tepsileri müşterilere sunabilme özelliklerine sahiptir.
 • ARDUINO

  ARDUINO
  1970'lerde kişisel bilgisayar çalışmalarının hobisi dönemine geri dönen Arduino, İtalya, Ivrea, Etkileşim Tasarımı Enstitüsü'nün bir projesi olarak başladı. Kredi kartı boyutundaki Arduino kartlarının her biri, Arduinos'u dış dünyaya bağlayan veya izleyen herhangi bir uygulamada kullanım için ideal kılan ucuz bir mikrodenetleyici ve sinyal konektörlerinden oluşuyordu
 • SİRİ

  Apple Siri’yi tanıttı ve cihazlarında kullanmaya başladı. Siri, iOS 5'ten itibaren iOS işletim sisteminin bir parçasıydı.
 • NVIDIA PilotNet

  NVIDIA PilotNet
  NVIDIA PilotNet adını verdiği ve insanları gözlemleyerek bir otomobili sürmeyi öğrenen, sinir ağı tabanlı bir sistem geliştirdi. Bu sistemle yetinmeyen NVIDIA, sürüş kararları alırken öncelik sıralamasının ne olduğunu söyleyen bir yöntem geliştirmeyi başardı.
 • ALPHAGO

  ALPHAGO
  Yapay zeka yazılımı olan AlphaGo, gezegenin en üstün yazılımlarından biridir. Uzun süre önce en iyi oyuncuyu, bilinen bir strateji oyunu olan Go adlı eski Çin tahtasında oynanabilen zeka oyununda yenmesi ile gündeme gelmiştir.Artık yeni bir üst sürümü olan AlphaGo “zero” ortaya çıkmıştır.
 • SOPHIA

  SOPHIA
  Hanson Robotics tarafından yaratılan yapay zeka, derin bir öğrenme yeteneğine sahip. Sophia’nın duygularını ifade edebilmesi, özellikle dikkat çeken konuların başında geliyor.
 • GOOGLE DUBLEX

  GOOGLE DUBLEX
  Google Duplex'in en büyük özelliği karşısındaki kişiye bir yapay zeka ile değil de gerçek bir insanla konuşuyormuş izlenimi uyandırabilmesi.