Historia Internetu

Timeline created by giermkudomnie
In History
 • Pierwsze eksperymenty sieciowe

  Rozpoczęły się pierwsze eksperymenty sieciowe sponsorowane przez ARPA. Agencja ta finansowała budowę pierwszej sieci łączącej komputery oddalone geograficznie - ARPANET
 • ARPANET - początki internetu

  Historia Internetu zaczyna się 29 października 1969 roku, kiedy to w Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), a wkrótce potem w trzech następnych uniwersytetach zainstalowano w ramach eksperymentu finansowanego przez ARPA (Advanced Research Project Agency), zajmującą się koordynowaniem badań naukowych na potrzeby wojska, pierwsze węzły sieci ARPANET – bezpośredniego przodka dzisiejszego Internetu.
 • Wysłanie pierwszego maila

  Pierwszego maila wysłał Raymond Tomlinson sam do siebie. Programista testował wówczas sieć ARPANET w ramach której przygotował specjalny program do wysyłania wiadomości, który zainstalował na dwóch komputerach.
 • Powstanie systemu internetowych rozmów IRC

  Usługa sieciowa umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą. Programy klienckie uruchamiane są przez końcowych użytkowników lokalnie – na ich własnych komputerach, lub zdalnie, za pośrednictwem usługi SSH lub telnet. Rozmowy w sieci IRC odbywają się na tzw. kanałach, z których część funkcjonuje stale. Inne mogą być uruchamiane przez jednego użytkownika w celu porozmawiania choćby z jedną inną osobą.
 • Pierwsza strona internetowa

  W grudniu 1990 roku strona Info.cern.ch stała się pierwszym adresem serwera sieciowego, a adres http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html jest adresem pierwszej strony internetowej.
 • Opracowanie standardu WWW

  W marcu 1989 roku Tim Berners-Lee oraz Robert Cailliau stworzyli projekt sieci dokumentów hipertekstowych, o nazwie World Wide Web. Miał to być zbiór dokumentów hipertekstowych, który miał ułatwić pracę. W grudniu 1990 roku Tim Berners-Lee stworzył podstawy HTML i pierwszą stronę internetową. Dwa lata później została napisana pierwsza graficzna przeglądarka WWW o nazwie Mosaic.
 • Rozrastanie się sieci internetowej

  Do końca roku na świecie powstaje 26 serwerów. Liczba komputerów z dostępem do Internetu przekracza 1 000 000.
 • Powstanie pierwszej graficznej przeglądarki

  Pierwsza wersja Mosaic powstała w czerwcu 1993. 28 września 1993 powstała wersja 0.6b, która była pierwszą udostępnioną publicznie. Została ona przygotowana przez NCSA (National Center for Supercomputing Applications) na uniwersytecie w Illinois. W czerwcu 1997 NCSA oficjalnie ogłosiło koniec prac nad programem. Od NCSA Mosaic wywodzą się przeglądarki Netscape Navigator i Windows Internet Explorer.
 • Powstanie nowych przeglądarek

  Na świecie powstaje coraz więcej nowych przeglądarek. W kwietniu powstaje Yahoo! oraz Opera. Pod koniec roku premierę ma Netscape Navigator.
 • Pierwszy internetowy serwis aukcyjny

  Powstaje portal aukcyjny Ebay.
 • Dalszy rozwój usług internetowych

 • Period: to

  Początek XXI wieku

  Powstaje Facebook i Youtube
  Mozilla Firefox staje się dostępna wszędzie
  Indeks Google przekroczył ponad 6 miliardów elementów