Kép1

Georg Friedrich Händel (1685 - 1759)

  • Született Halléban

    Született Halléban
    Zenei tehetsége korán megmutatkozott, de apja jogásznak szánta.
  • Period: to

    Georg Friedrich Händel

    Német (szász) származású barokk zeneszerző, hangszeres előadó. Mivel élete nagy részét Angliában töltötte, az angolok nemzeti zeneszerzőjüknek tartják. Nagy hatással volt a bécsi klasszikusokra, nevezetesen Haydnra, Mozartra és Beethovenre.
  • hallei egyetem, református templom orgonistája

    hallei egyetem, református templom orgonistája
    Händelt érdekelte az opera műfaja, ezért alig egy év múlva Hamburgba költözött, ahol az egyetlen városi operaház működött (a főúri udvarok kivételével).
  • Első operájának, az Almira - nak a bemutatása

  • Itáliai tanulmányok

    Itáliai tanulmányok
    Firenze, Róma, Nápoly, Velence (a képen)
  • Vízizene

    Vízizene
    Vízizene: F - dúr szvit, air, menüettChandos herceg szolgálatában állt. I. György brit uralkodó ünnepséget rendezett a Temzén, és 50 zenész adta elő, akik hajóval csatlakoztak a királyhoz. A királynak állítólag annyira tetszett, hogy még háromszor eljátszatta velük az út során. A legenda szerint Händel azért komponálta a Vízizenét, hogy visszakerüljön a király kegyeibe.
  • Angol állampolgárságot megkapta

    Angol állampolgárságot megkapta
    Közben kinevezték a Royal Chapel zeneszerzőjévé.
  • Händel élete mélypontra jutott

    Händel élete mélypontra jutott
    Csődbe jutott a londoni színház, majd nem sokkal később agyvérzést kapott, erős bénulási tünetekkel. Aachenben kúráltatta magát, és felépülése után a munkakedve és munkabírása ismét a régi volt.
  • Dublin, Messiás című oratórium bemutatója

    Messiás oratórium: Halleluja kórusA hatalmas siker ellenére Händel folyamatosan javítgatta a hangszerelést, és életében a műnek nem is alakult ki végleges változata. A híres „Halleluja-kórusról” azt mondta: Azt hittem a mennyországot látom, és benn magát a nagy Istent.
  • Júdás Makkabeus című oratórium

    Júdás Makkabeus című oratórium
    Júdás Makkabeus: NyitányA Messiás után Händel második legnépszerűbb oratóriuma, amit a cumberlandi herceg skótok felett aratott győzelmének alkalmára írt. Az angol polgárság jól tudta saját helyzetét azonosítani a makkabeusok vezette, elnyomók ellen küzdő zsidókkal, ezért óriási sikert aratott, s ezzel a művel érte el Händel is saját „győzelmét”: az általános megbecsülést második hazájában.
  • Tűzijáték - szvit

    Tűzijáték - szvit
    Tűzijáték - szvit: Allegro„The Music for the Royal Fireworks”, azaz „A királyi tűzijátékhoz írt zene” – ezzel a címmel publikálta művét a szerző, Georg Friedrich Händel, II. György angol király páratlanul népszerű udvari zeneszerzője. A tűzijáték persze még egy király számára is költséges mulatság volt, amit csak egészen kivételes alkalommal lehetett látni. Ilyen alkalom volt az osztrák örökösödési háborúnak véget vető, 1748-as aacheni békekötés.
  • Halála

    Halála
    Händel élete vége felé szembaj hatalmasodott el rajta, szürkehályog-műtétjei sikertelenek voltak (ugyanaz az orvos műtötte, aki Johann Sebastian Bachot is), ezután (már a Jephta írása idején) gyakorlatilag megvakult. A legenda szerint a How dark, oh Lord, are thy decrees című kórus írása közben vesztette el véglegesen a látását. Robusztus testi-lelki tulajdonságai révén megőrizte életkedvét, noha a zeneszerzéssel ezután kevesebbet tudott foglalkozni. A Westminster - apátságban temették el.