5875125849678317f4f24a2b

Geçmişten Günümüze Bilgisayarlar

 • İlk Bilgisayar ENIAC

  İlk Bilgisayar ENIAC
  İlk denemesi 1945,tam manası ile ortaya çıkışı ise 1947 yılında olan ilk bilgisayar ENIAC 'dır. Elektronik veri işleme kapasitesi olan ve elektrik ile çalışan ilk bilgisayardır. 30 ton ağırlığa sahip , büyüklüğü ise 167 m² 'dir. ENICA'nın parçaları şuan Washington'da Amerikan Ulusal Müzesi'nde sergilenmektedir.
 • LEO I – İlk İş Bilgisayarı

  LEO I – İlk İş Bilgisayarı
  LEO I (Lyons Electronic Office I) 1951 yılında şirketin fırın departmanı hesaplamalarını yapmaya başladı.İşlemci hızı 500kHz idi ayrıca LEO I çok gürültülü çalışıyordu.İlk zamanlar hesaplamalar için kullanıldı.Daha sonra bordro, envanter vb. çok alanlarda kullanıldı. LEO I’i daha sonra LEO II ve LEO III şeklinde takip etti ve LEO serisi bilgisayarlar 1981 yılına kadar da kullanıldı.
 • Dünya'nın En Büyük Bilgisayarı SAGE

  Dünya'nın En Büyük Bilgisayarı SAGE
  IBM tarafından geliştirilen ve soğuk savaş döneminde kullanılan Dünya'nın en büyük bilgisayarıdır.Kuzey Amerika’nın çeşitli yerlerine yerleştirilen SAGE, Sovyet saldırılarını önlemek için uğraşlar veriyordu. 20 adet yönetim merkezinden oluşuyor ve hepsi farklı bölgelerde bulunuyordu. Bilgisayar 3MW enerji harcıyordu.Saniye başına da 75.000 işlem yapabilme kapasitesi vardı.
 • Türkiye'de İlk Bilgisayar Kullanımı

  Türkiye'de İlk Bilgisayar Kullanımı
  Türkiye 1960 yılında Karayolları Umum Müdürlüğü (şimdiki Karayolları Genel Müdürlüğü) için IBM’den satın aldığı IBM 650 Model I ile bu gelişmelere dahil oldu. Bilgisayarın satın alınma sebebi ise yol yapımında gereken hesaplamaların daha hızlı yapılması içindi.
 • IBM’in System/360 veya (S/360)

  IBM’in System/360 veya (S/360)
  IBM’in System/360 veya (S/360) hibrid bilgisayarı 1964 yılında üretildi ve bu dönemin en önemli üyesi oldu. Hem küçük hem de büyük işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir şekilde ölçeklendirilebilir bir yapıya sahiptir. Depolama seçenekleri 256 KB ile 1024 KB arasında değişiyordu. IBM System/360'ın üst seviye modelleri NASA'nın Apollo görevlerinde kullanıldı.
 • CDC 6600

  CDC 6600
  Bulunduğu zamanının en hızlı bilgisayarı Control Data Corporation (CDC) 6600'dır. Tasarlayan tarihinin en büyük mühendislerinden Seymour Cray'dır.
 • İlk Kişisel Bilgisayar – Altair 8800

  İlk Kişisel Bilgisayar – Altair 8800
  1975 yılında ortaya çıkan ilk kişisel bilgisayardır. 2Mhz hıza ve Intel 8080 işlemciye sahiptir. Altair 8800 düşük maliyetle sizi bilgisayar sahibi yapıyordu.
 • Apple I

    Apple I
  Apple'nin doğuşu bu garip görünümlü bilgisayar ile olmuştur. Üreticisi Steve Wozniak'tır. Wozniak, arkadaşı Steve Jobs'un desteğiyle Apple I' den 50 adet satmayı başarmıştır. Çok fazla bir satış yapamamış olsa da Apple I, kendinden sonra gelcek olan ve büyük başarı yakalayan Apple II 'nin önünü açtı.
 • IBM Personal Computer

  IBM Personal Computer
  IBM Personel Computer daha geniş kitlelere yayılan bilgisayar oldu. Gösterdiği büyük başarı sayesinde birçok farklı bilgisayar markasının ortaya çıkmasını da sağladı.
 • Osborne I

  Osborne I
  İlk taşınabilir bilgisayardır. Yaklaşık 10 kg ağırlığındadır. Öncesinde bataryasız olsa da daha sonra bir saat kapasiteli batarya ile piyasaya sürülmüştür.
 • Commodore 64

  Commodore 64
  Bilgisayarların evlere girmesini sağlayan model olarak tarihe geçmiştir.Adını 64 KB'lık RAM'inden alıyordu.En çok satan bilgisayar modelidir. Commodore 64, bilgisayar oyunlarının da gelişmesine ön ayak olmuştur.
 • Macintosh

  Macintosh
  Apple 1984′de, çıkardığı diğer ürünleri bırakarak fare,klavyeye sahip ekranlı kişisel bilgisayarı öne sürüyor. oldukça rağbet görmüştür.İlk kullanıcı ara yüzüne sahip bilgisayar olarak da bilinir.
 • Powerbook 100

  Powerbook 100
  Apple Computer tarafından üretilmiştir. Apple'ın ilk taşınabilir bilgisayarıdır.Dahili disketi yoktur .
 • IBM ThinkPad 700C

  IBM ThinkPad 700C
  Bu bilgisayar gelecek nesiller için bir standart belirledi. Windows işletim sistemi vardır. Küçük bir lastik düğmeden kontrol edilen bir faresi vardır
 • İlk Tablet Bilgisayar APPLE’IN IPAD

  İlk Tablet Bilgisayar APPLE’IN IPAD
  Apple, Ipad ilk tablet bilgisayarını çıkardı. Ipad, IOS sistemi ile piyasaya sürülen ilk tablet bilgisayardır.
 • 21.yüzyılın Bilgisayarı

  21.yüzyılın Bilgisayarı
  Bir zamanlar 30 ton ağırlığında olan bilgisayarların yerini bugün aynı işi daha hızlı yapabilen , çantada taşınabilen bilgisayarlar almaktadır. 1953'te tüm dünyada kullanılan yüze yakın bilgisayar varken, bugün yüz milyonlarca kullanılan çok fonksiyonlu bilgisayar bulunmakta ve akla gelen her yerde kullanılmaktadır.