Andrejs Pumpurs

Timeline created by Clear morning
 • Dzimšana: Lieljumprava (Birzgale)

  Dzimšana: Lieljumprava (Birzgale)
  Toreizējā Lieljumpravas pagastā (tagad Birzgales pagasts), "Ķeirānos" meža mājā, muižas vīndedža Indriķa Pumpura un viņa sievas Līzes ģimenē piedzimst dēls Andrejs.
 • Skolas gaitas

  Skolas gaitas
  12 gadu vecumā uzsāk skolas gaitas Lielvārdes draudzes skolā, vācu klasē.
  Lielvārdē bērnu mācīšana algotu skolotāju vadībā sākās 1689. gadā. Draudzes skolas ēka nopostīta 1915. g. Draudzes skolas piemiņas akmens uzstādīts 1979. g. tā autors - Jānis Lapsa.
 • maizes darbs

  maizes darbs
  Pavasarī, pēc draudzes skolas pabeigšanas, Andejs griežas pie Lielvārdes mācītāja Krona pēc padoma - kā turpināt izglītību? Mācītājs jaunekļa priekšā izskaitļojis un parādījis, cik tūkstošus maksā sava dēla apmācībai Tērbatas universitātē....un pārmetot nevēlamo tieksmi izspraukties uz augšu no zemnieku kārtas...Krons izvada jaunekli no mājas. Andrejam nekas cits neatlika kā meklēt maizes darbu.
 • Lietuva

  Lietuva
  1856.gadā A.Pumpurs kopā ar tēvu devās uz Mirabeles muižu Lietuvā netālu no Pandēles pilsētiņas, kur tēvs strādājis par vīndedzi.
 • Atgriešanās Latvijā

  Atgriešanās Latvijā
  Pumpuri atgriezās Lielvārdē un dzimta apmetās pie tēva brāļa Lāčplēšu mājās.
  (attēlā: Andreja Pumpura Lielvārdes muzejs, kurš izvietots senajā Lielvārdes muižas klētī Daugavas krastā Muzejs atklāts 1970. gadā ar toreizējās kopsaimniecības "Lāčplēsis" leģendārā priekšsēdētāja Edgara Kauliņa svētību un atbalstu. Muzejā savākti un apkopoti materiāli par dzejnieku Andreju Pumpuru (1841 - 1902), eposu "Lāčplēsis", latviešu kultūru un vēsturi).
 • Mērnieka gaitu un daiļrades sākums

  Mērnieka gaitu un daiļrades sākums
 • Un vaļas brīžos - literatūra

  Un vaļas brīžos - literatūra
  1872.gadā Andrejs Pumpurs pārceļas uz Jumurdu, kur veic muižas pārvaldnieka, mežkunga, mērnieka darbus. Literatūrai laiks pievērsties tikai vaļas brīžos....
 • Amatieraktieris

  Amatieraktieris
  Piebalgā rīkotas teātra izrādes. Gogoļa "Revidentā" izrādē piedalījies arī A.Pumpurs.
 • Rīgā

  Rīgā
 • Laulības

  Laulības
 • Maskava - augusts

  Maskava - augusts
  Nonācis grūtos materiālos apstākļos, 1876.gada augustā Andrejs Pumpurs atstāj ģimeni un aizbrauc meklēt darbu uz Maskavu.
  "M a s k a v ā Pumpurs uzmeklēja Brīvzemnieku. Viņi apspriedās, ko darīt. Izmēģinājies pie galdnieka, vēl arī citur pēc nodarbošanās izstaigājies, Pumpurs pieteicās pie Slāvu komitejas priekšnieka Aksakova, lai viņu ieskaitītu cīņā pret turkiem sūtāmos savvaļnieku pulkos, kas iet palīgā serbiem "(Teodors Zeiferts).
 • Serbija - rudens - armija

  Serbija - rudens - armija
  Andrejam 35 gadi. Maskavā A. Pumpuram klājās grūti. Tāpēc viņš ar F. Brīvzemnieka palīdzību iestājās slāvu brīvprātīgo pulkā, lai piedalītos serbu atbrīvošanas cīņās pret turkiem. Viņš tika ieskaitīts Donas kazaku nodaļā par virsnieku topogrāfu. Kad A. Pumpurs nonāca frontē, bija noslēgts pamiers, taču saskare ar serbu tautu un tās atbrīvošanas centieniem stiprināja Pumpura pārliecību par tautas, arī latviešu nacionālās patstāvības nepieciešamību (attēlā: Donas kazaki 1875-1876.g.)
 • Sevastopole

  Sevastopole
  1877.gadā A.Pumpurs dienēja 13. kājnieku divīzijā, vēlāk 49. Brestas pulkā. Krievu-turku kara dalībnieks. (attēlā: Krimas karš, Sevastopole)
 • Odesas junkuru skola

  Odesas junkuru skola
 • Drauga nāve

  Drauga nāve
  Svešumā viņu 1879. g. pārsteidz vēsts par viņa drauga un tuvākā centienu biedra Ausekļa nāvi, un Andrejs atmiņās pārdzīvo Lielvārdē, Ķeguma (Daugavas krāces) tuvumā, kopīgi pavadītos brīžus, kad viņu garā un darbos cēlās augšā uz jaunu dzīvi tautas dzeja, tautas teikas.
 • Atgriešanās dzimtenē

  Atgriešanās dzimtenē
  Sakarā ar veselības stāvokļa pasliktināšanos 1880. gadā 15. rezerves bataljona (vēlāk Ustjdvinskas pulka) sastāvā atgriezās Rīgā (palaikam uzturējās arī Slokā, Cēsīs, Tērbatā, Paņevežā), atjaunoja sakarus ar Latvijas sabiedrisko un kultūras dzīvi.
 • Norodovoļcu pulciņš

  Norodovoļcu pulciņš
  1881.gadā 116.Malojaroslavecas pulka virsnieks Kārlis Aizups izveidojis nelielu pulciņu, kurā piedalījušies arī vairāki latviešu tautības virsnieki, t.sk.arī A.Pumpurs. Nekādu īpašu darbību nepaspēdami uzsākt, provokatora nodoti, nonāca izmeklēšanā. Lai arī tika apsūdzēts kā pulciņa vadītājs (t.s. Aizupa prāvā, 1882), A. Pumpurs tika attaisnots. Pierādījumu trūkuma dēļ, tiesa lietu izbeidza, un apsūdzētie virsnieki tika pārcelti uz citiem pulkiem.(attēlā: nelegālās organizācijas avīze)
 • Pirmizdevums

  Pirmizdevums
 • Štabkapteinis

  Štabkapteinis
  1890 A.Pumpurs kļuva par štabkapteini (attēlā A.Pumpurs štabkapteiņa mundierī)
 • "Tēvijā un svešumā"

  "Tēvijā un svešumā"
  Iznāk pirmais un vienīgais dzejoļu krājums
 • Daugavpils (Dinaburga)

  Daugavpils (Dinaburga)
  No 1895. gada strādāja par militāro ierēdni Daugavpils intendatūrā, pavadot armijas sūtījumus uz Āziju. Daugavpilī viņš iepazinās ar Ansi Gulbi (attēlā), kas kļuva par viņa darbu izdevēju.
 • Pēdējā dzīves diena

  Pēdējā dzīves diena
  Slimība saasinās.Ķemeru sanatorija nepalīdzēja. Andreju Pumpuru ievietoja Rīgas pilsētas slimnīcā, kur pirmā nodaļa, pirmā palāta un ceturtā gulta kļūst par pēdējo adresi dzejnieka Andreja Pumpura mūžā. 6. jūlijā (23.jūnijā - pēc vecā stila) dzejnieks nomira. Viņu pieveica Osteosarcoma multiple… Ļaundabīgākā no vēža formām. Apbedīts Rīgas Lielajos kapos.
 • Piemineklis tautas eposa autoram

  Piemineklis tautas eposa autoram
  1929.gadā tēlnieks Kārlis Zāle saņēma pasūtinājumu no Rīgas Latviešu biedrības veidot Andreja Pumpura kapa pieminekli. Jau tajā pašā gadā apbedījumu rotāja trīs metrus augsta šūnakmens stēla, kuras apakšpusē attēlots nāves miega skautais teiksmainais stiprinieks Lāčplēsis – tautas brīvības cīņu simbols. Stēlas raupjajā virsmā nojaušams atlētisks varoņa stāvs, bet tās augšdaļā atveidots dzejnieka portrets.
 • Period: to

  Dīriķu mājas

  Kad mazajam Andrejam ir pāris gadu, tēvs kļūst par rentnieku Dīriķu mājās, kas pašā Jaunjelgavas lielceļa malā, netālu no Daugavas. Šīs mājas ir Dīriķupītes kreisajā krastā. Mājas ir Dīriķu kalnā, kas tām, tāpat kā upītei, devis nosaukumu. Šeit paiet Andreja Pumpura laimīgākie dzīves gadi – bērnība.
 • Period: to

  skolā

  Skolotājs Benevskis skolā mācījis arī latviešu valodu un skolniekus iepazīstinājis ar Baltijas vēsturi. Skolniekus iespaidojušas arī Krimas kara atbalsis - Lielvārdei garām gājuši karapulki.
  Pēc divarpus gadu apmācības - skolas gaitas draudzes skolā beidzās. Andejs skolu beidza kā pirmais skolnieks un gribēja mācīties tālāk.
 • Period: to

  Darba gaitas

  Sākumā, kopā kopā ar tēvu, Andrejs piedalījās muižas darbos, riju kulšanā, plostu laišanā pa Daugavu. Pēc tam, mērnieka darbos ejot, A. Pumpurs labi iepazinās ar Lielvārdes un Rembates apkārtni un dzīvi citās muižās Vidzemē. Viņš mērījis zemi Ogres muižā, Jumurdā, Katriņā, Ērgļos, Taurupē, Cirstos, Vecpiebalgā un Jaunpiebalgā, Leimaņos. Nozīmīgs bija A. Pumpura darbības laiks Vecpiebalgā. Tās apkārtnē viņš strādāja ilgāku laiku - no 1867. gada līdz 1872. gadam.
 • Period: to

  Vecpiebalga.

  Nozīmīgs bija A. Pumpura darbības laiks Vecpiebalgā. Andrejs šeit nostrādā no 24-29 gadu vecumam. Tolaik Vecpiebalgā bijusi ļoti rosīga kultūras dzīve, kurā varēja aktīvi darboties kopā ar Ati Kronvaldu, Jāni Jurjānu, Andreju Stērsti, brāļiem Kaudzītēm. Šeit tapis vairums A. Pumpura dzejoļu. Ne velti, jo šeit viņa sirds tika "savaņģota": 1) Andžs Rātminders neatdot par sievu Andrejam savu meitu Līzi (Elīzi) Rātminderi (viens no 42 atraidītajiem) 2) Ieskatās citā meitā - Edē Gobā
 • Period: to

  Eposa "Lāčplēsis" tapšana

  Piebalgas ārsta Jāņa Jurjāna ietekmē Andrejs Pumpurs sāka rakstīt savu slavenāko darbu - eposu "Lāčplēsis". Vitālajam, nepacietīgajam, rosīgajam Pumpuram pietika spēka šo darbu nesasteigt, rakstīt ilgi un rūpīgi.
  1888. gadā, dzīvodams Tērbatā, Andrejs Pumpurs pabeidza un III latviešu vispārīgajiem dziesmu svētkiem veltīja savu eposu "Lāčplēsis".
 • Period: to

  Jumurdas laikā...

  Andrejs, strādājot Jumurdā bieži iegriezās ciemos pie vecākiem Lielvārdē un sadraudzējās ar skolotāja palīgu Miķeli Krogzemi - Ausekli. Abiem bija kopīga interese par dzeju, folkloru un vēsturi. Abu dzejnieku draudzībai neapšaubāmi bijusi ļoti svarīga nozīme viņu sabiedriski politisko un estētisko uzskatu konsolidēšanā un literārajā daiļradē.
 • Period: to

  Rīgas laiks

  Toreiz rosīgais sabiedriskais darbonis R. Tomsons viņam piedāvāja direktora posteni savā mākslīgo mēslu fabrikā. Bet jau drīz (1875) R. Tomsona uzņēmums bankrotēja. Kopā ar "Baltijas Vēstneša" redaktoru B.Dīriķi viņš atvēris grāmatu un rakstāmlietu veikalu. Bet viņš pats izteicies, ka esot tirgojies tikai vienu dienu.
 • Period: to

  Laulībā ar Edi Gobu

 • Period: to

  Dvinskas (Daugavpils) laiks

  Dzejnieks aktīvi piedalījās Daugavpils latviešu sabiedriskajā dzīvē, viņš bija viens no Daugavpils Latviešu biedrības dibināšanas iniciatoriem.
  Dinaburgā mirst divi A.Pumpura bērni (dēls un meita).
  1901. gada rudenī Pumpura veselības stāvoklis pasliktinājās, un 1902. gada maijā viņš aizbrauca uz Ķemeriem.
 • Period: to

  Pēdējais dzīves gads

  Kādā 1901. gada jūlija naktī pie maza namiņa durvīm Daugavpilī atskan zvans...
  Turpinājumu par Andreja Pumpura pēdējo dzīves gadu iespējams izlasīt Maijas Krekles rakstā "Vīra pelni, sievas asaras". http://veselam.la.lv/2012/04/17/vira-pelni-un-sievas-asaras-andreja-pumpura-pedejais-gads/