Andra varldskriget tyska soldater polen (2)

Andra världskriget

  • Period: to

    Finska Vinterkriget

    Vem:Risto ryti,Josef Stalin
    Hur:Finland vägrade godta Sovjets krav så Sovjet angrep Finland.Finländska armén lyckades stå emot under vinter 1939-1940.Blev svårare för Sovjet i Finlands kalla vinter.1940 tvingades Finland begära fredsförhandlingar.I den hårda freden måste Finland lämna ifrån sig stora områden.Varför:När striderna upphört i Polen ställde Sovjet krav på de andra länderna vid Östersjön.Stalin såg att han behövde större säkerhetszon runt sitt land och ville placera militärbaser där.
  • Period: to

    Blitzen ( Slaget om Storbritannien)

    Vem:Luftwaffe
    Hur:Tyskland skickade Tyska bombplan mot civila mål i Storbritannien.Mest intensivt återkom flera hundra tyska bombplan varje natt till London. När attackerna upphörde var 40k döda, och mer än hälften av stadens hus hade skadats.Många gator låg i ruiner och Tyskland hade bombat industri- och hamnstäder. Varför: Tanken var att bombangreppen skulle skrämma människorna och göra den brittiska regeringen beredd att ge upp.Men det verkade som att britternas motståndsvilja snarare ökade
  • Operation Barbarossa

    Operation Barbarossa
    Vem:Den tyska krigsmakten

    Hur: Den tyska krigsmakten skapade den hemliga planen Operation Barbarossa. De tyska förberedelserna för Barbarossa hade pågått sedan 1940, men för Sovjet kom anfallet överraskande. Tyskland och alla bundsförvanter i axelmakterna till gemensamt anfall mot Sovjet.
    Varför: MR-pakten gjort det möjligt för Hitler och Stalin att föra krig på andra platser utan att hamna i konflikt med varandra. Men nazister och kommunister var fortfarande varandras ideologiska fiender.
  • Pearl Harbor

    Pearl Harbor
    Vem:Tysklands allierade Japan (Axelmakterna)
    Hur:flygplansbuller hörs ovanför flottbasen Pearl Harbor.Vandrare trodde att det var en övning bomberna börja hagla över basen.Innan dagens slut var fartyg och flygplan förstörda och många dödades.Japan hade utan krigsförklaring gått till attack mot USA.Målet förstöra stillahavsflottan.
    Varför:Eftersom att USA hade slutat sälja material till Japan, de amerikanska krigsfartygen uppfattats som sista hindret för Japans fortsatta erövring av Ostasien.
  • Wannseekonferensen

    Vem:Reinhard Heydrich och ett antal ledare för tyska myndigheter.
    Hur:Tyska myndigheter träffades i Wannsee.De skulle dra upp riktlinjer och samordna organiseringen av massmordet på Europas judiska befolkning.En fråga dem inte kunde lösa var hur judar som var gifta med icke judar och deras barn skulle behandlas.
    Varför:Syftet var att samordna organiseringen av massmordet på Europas judiska befolkning.Man skulle samla in judar från hela Europa för att deportera dem till läger där de skulle dödas.
  • D- dagen

    D- dagen
    Vem:Storbrittanien och Usa
    Hur: Storbritannien och USA gick till angrepp mot de tyska trupper i Normandie vid den franska atlantkusten. Angreppet var väntat men tidpunkten okänd och de tyska trupperna blev överraskade av den stora mängden fartyg. Tyskarna gjorde visserligen hårt motstånd, men de amerikanska och brittiska soldaterna var så många att tyskarna inte hade en chans att stoppa dem.
    Varför:D-dagen inträffade som en följd av flera militära och strategiska faktorer under WW2.
  • Period: to

    Nurnbergrättegångarna

    Vem:Tyska nazister, åklagare,domare från vinnande Hur:Rättegångarna pågick i 9 månader.Nazister och höga militärer stod inför rätta i.De anklagades för flera brott.Vid rättegången visades filmer och foton och överlevare kallades in som vittnen.Protokoll och tal och texter användes som bevis.12 dömdes till döden,sju till fängelse och tre frikändes.Varför:Efter kriget bestämde de vinnande länderna att en särskild domstol skulle döma de högsta nazistledarna för de brott de hade begått under kriget.
  • Period: to

    Hiroshima/ Nagasaki

    Vem: Harry s.truman/ Usa
    Hur:Den 6 augusti 1945 släpptes den första atombomben över staden Hiroshima i Japan. Omkring 100 tusen invånare dödades eller skadades samtidigt som en stad låg i ruiner.Tre dagar senare släppte USA en liknande bomb över Nagasaki,en annan japansk stad där ungefär 70 tusen människor dog.
    Varför:Historiker tror :Var det för att spara amerikanska soldaters liv, eller ett sätt att markera att USA var världens främsta stormakt eller var det kanske på grund av Pearl harbor.