הדר - אירועים מכוננים במהפכה הצרפתית

Timeline created by OfriB
In History
 • .האיכרים וזכויותם

  .האיכרים וזכויותם
  במהלך המהפכה הצרפתית לאיכרים לא היו זכויות והם רצו לדבר באסיפה הלאומית אבל לא נתנו להם כי חשבו שהם לא משכילים. האיכרים לא אהבו את הרעיון אז הם ארגנו פשיטות ברחבי צרפת, על טירות האצולה, על מנזרים ועל אחוזות בורגנים ואיימו לשרוף אותן במטרה להשמיד את רישומי חובות האיכרים והחוזים הפיאודליזם אשר נשמרו בארכיוניים שלהם.
  האצילים והבורגנים חשבו שהאיכרים מסוכנים אבל בסופו של דבר בגלל פחד זה האיכרים גרמו לכך שיבטלו את הפיאודליזם כמו שהם רצו וקיבלו אישור לדבר באסיפה הלאומית.
 • אירוע ההתרמות- האצולה

  אירוע ההתרמות- האצולה
  בעקבות הפאודליזם (שיטה שהונהגה בצרפת לטובת האצילים) האיכרים הורגשו מופלים ומושפלים ועשו מהומות בעקבות כך. האצילים המתונים גייסו את ד'או'זיון שהגה את הרעיון למצעד ההתרמות. באותו אירוע האצילים הכריזו על ויתור פטור ממס, ובעקבות כך הם חשבו ששאר האצילים ילכו אחריהם וגם הבורגנות. למרות זאת המשיכו האיכרים להיות אלימים לאצילים.
 • החוקה האזרחית של הכמורה

  החוקה האזרחית של הכמורה
  בתחילת המהפכה, לכמורה היה הרבה כוח, הכמרים שלטו על הרבה מקומות כמו על מוסדות החינוך והסעד לנזקקים. במהפכה, האספה הלאומית החלה לצמצם את זכויותיהם, לדוגמה הם איבדו אדמות כנסייה ושליטה על מוסדות החינוך. ב1790 נוסחה ה"חוקה האזרחית של הכמורה" המסמך הזה קבע שהכמרים והבישופים ייבחרו על ידי הבוחרים באזורם ועוד מגבלות. כמרים שסרבו לחתום על החוקה סבלו מסנקציות כגון איסור לשאת דרשות בציבור ואף עונש של כליאה בשלשלאות.
 • נשים

  נשים
  בניין העירייה הוקף ע"י נשים מורעבות שהיו משוכנעות שהאצולה מסתירה מהן חיטה. הנשים הגיעו לאסיפה הלאומית שם דרשו השומרים שיסולקו כדי למנוע .התפרעויות. כמה שעות מאוחר יותר הגיעו הנשים לארמון ורסאי ודרשו לחם המלך הסכים לשלוח את כל הלחם שנמצא בארמון כדי להיפטר מהן. אך בערב כמה מקציני המשמר באו לארמון לחטוף את המלך. יום למחרת הן פרצו לארמון בזמן שמשפחת המלוכה עשתה את דרכה הקרונות שהיו מלאים בחיטה וקמח, נשים רכבו על סוסים ובראש התערוכה רכבו אנשי המשמר המלכותי עם כידון שבקצהו נעוצה כיכר לחם.
 • מחאת הנשים

  מחאת הנשים
  ייצאו הנשים במחאה על מחירי לחם. מספרם של האנשים בהפגנה הגיע לאלפי אנשים שפשטו על מחסני נשק.ונהרו לארמון וורסאי שבפריז .למחרת חטפו המהפכנים את משפחת המלוכה .
 • הענקת שוויון מלא ליהודים

  הענקת שוויון מלא ליהודים
  מעמד היהודים עלה לדיון באסיפה הלאומית בשלב הראשון של המהפכה.
  הצד שהתנגד להענקת שוויון מלא ליהודים טען כי אין לתת ליהודים זכויות מפני שהם לא יצליחו להשתלב בחברה הצרפתית. לעומתם התומכים בהענקת זכויות אזרח ליהודים טענו כי אין לשלול מהם זכויות בגלל דתם מפני שאחד מעקרונות המהפכה היה שוויון זכויות לכולם. בנוסף התומכים קיוו שהיהודים ישתלבו בצרפת בקלות יותר. בעקבות זה הופץ שוויון זכויות לארצות נוספות.
 • מרד העבדים

  מרד העבדים
  ב1791החליטה הממשלה המהפכנית להעניק זכויות לשחורים משוחררים. אולם בעלי האחוזות(הלבנים)לא
  הסכימו לשתף פעולה עם ההחלטה ואז החלו סכסוכים בין השחורים ללבנים. כ100,000עבדים הצטרפו
  למלחמה ובתוך 10 ימים העבדים השתלטו על החלק הצפוני של האי. הלבנים התרחקו למחנות בזמן
  שהעבדים נקמו בלבנים בעינויים. המורדים קיבלו סיוע מארצות אחרות שנתנו לעבדים אוכל שתייה ונשקים
  ב1792 האסיפה הלאומית החליטה לתת לשחורים משוחררים זכויות אך שלחה
  חיילים לדיכוי המרד. עד 1794 כל העבדים באי שוחררו, בסוף המרד המושבה הפכה למדינה האיטי
 • עריפת ראשיהם של בני המלוכה

  עריפת ראשיהם של בני המלוכה
  ראשיהם של לואי ומארי נערפו בעקבות אישום בבגידה.
 • Period: to

  הטבח של מארס

  תכנסו 50,000 אנשים בשדה מארס כדי לחתום על עצומה שתביא להדחת המלך . המשמר פיזר את ההפגנה. אך התכנסו שוב . הפעם המשמר ירה יריות אזהרה .ברגע שההמון יידה אבנים . המשמר ירה לעברם . וגרם למותם של אנשים.
 • Period: to

  שלטון הטרור

  ביוני 1793 עלתה לשלטון מפלגת ההר היעקובינית בראשות רובספייר במקום הזירונדיסטסים המתונים. רובספייר עלה לשלטון כאשר הוא הרגיש שהמצב דעך ושבלי הטרור המהפכה כולה תאבד וצרפת תחזור למלוכה. היעקובינים נימקו את השימוש בטרור בכך שהטרור שלט באמצעות פחד, בשימוש של מוות בפומבי של מעט אנשים על מנת לעורר פחד בלב רבים. הטרור ערער יסודות בסיסיים בחברה - תחושת ביטחון, קשרי משפחות ושלטון החוק. השלטון הרגיש מאוים בגלל המצב שנוצר בעקבות המהפכה. בין מרץ 1793 לאוגוסט 1794הוצאו להורג כ14,000 צרפתים שלא תמכו במהפכה.