Eniac

«Історія комп’ютера та інших пристроїв»

By Kate48
  • 1. Блез Паскаль. Арифмометр

    1. Блез Паскаль. Арифмометр
    Точкою відліку можна вважати початок XVII століття (1623 рік), коли вчений В. Шикард створив машину, що вміє складати й віднімати числа. Але першим арифмометром, здатним виконувати чотири основних арифметичних дії, став арифмометр знаменитого французького вченого й філософа Блеза Паскаля . Основним елементом у ньому було зубчасте колесо, винахід якого вже саме по собі стало ключовою подією в історії обчислювальної техніки.
  • 2. Густав Лейбніц

    2. Густав Лейбніц
    В 1671 році німецький філософ і математик Густав Лейбніц також створює арифмометр на основі зубчастого колеса особливої конструкції - зубчатого колеса Лейбніца. Арифмометр Лейбніца, як і арифмометри його попередників, виконував чотири основних арифметичних дії. На цьому даний період закінчився, і людство протягом майже півтора століть збирало сили й знання для наступного витка еволюції обчислювальної техніки.
  • 3. Чарльз Беббідж

    3. Чарльз Беббідж
    В 1823 році Беббідж почав працювати над машиною для обчислення поліномів, але, що більш цікаво, ця машина повинна була, крім безпосереднього здійснення обчислень, видавати результати - друкувати їх на негативній пластині для фотодруку. Планувалося, що машина буде приводитися в дію паровим двигуном. Через технічні труднощі Беббіджу до кінця не вдалося реалізувати свій проект. Відзначимо, що інший учений, Шойц, в 1853 році все-таки реалізував машину, задуману Беббіджем(вона вийшла навіть менше).
  • 4. Ада Августа Лавлейс. Програмування.

    4. Ада Августа Лавлейс. Програмування.
    Роботою машини також управляла спеціальна паперова стрічка з отворами. Порядок проходження отворів на ній визначав команди й оброблювані цими командами дані. Машина мала арифметичний пристрій і пам'ять. До складу команд машини входила навіть команда умовного переходу, яка змінює хід обчислень залежно від деяких проміжних результатів. У розробці цієї машини брала участь графиня Ада Августа Лавлейс, яку вважають першим у світі програмістом.
  • 5. Герман Холлеріт

    5. Герман Холлеріт
    в 1890 році, на рубежі XX століття, американець Герман Холлеріт розробив машину, що працює з таблицями даних. Машина управлялася програмою на перфокартах. Вона використовувалася при проведенні перепису населення в США в 1890 році. В 1896 році Холлеріт заснував фірму, яка стала попередницею корпорації IBM. Зі смертю Беббіджа в еволюції обчислювальної техніки наступила чергова перерва аж до 30-х років XX століття. Надалі весь розвиток людства став немислимим без комп'ютерів.
  • 6. Конрад Цузе

    6. Конрад Цузе
    В 1938 році Конрад Цузе створює машину, що оперує, на відміну від своїх попередниць, не десятковими числами, а двійковими. Ця машина також була все ще механічною, але її безсумнівним достоїнством було те, що в ній була реалізована ідея обробки даних у двійковому коді. Продовжуючи свої роботи, Цузе в 1941 році створив електромеханічну машину, арифметичний пристрій якої було виконано на базі реле. Машина вміла виконувати операції із плаваючою крапкою.
  • 7. Говард Ейкен

    7. Говард Ейкен
    В 1944 році Говард Ейкен спроектував машину, що назвали Mark-1 . Вона, як і машина Цузе, працювала на реле. Але через те, що ця машина явно була створена під впливом робіт Беббіджа, вона оперувала з даними в десятковій формі.
    Природно, через велику питому вагу механічних частин ці машини були приречені. І тоді згадали про винахід Фореста, що в 1906 році створив трьох електродну вакуумну лампу, названу тріодом. У силу своїх функціональних властивостей вона стала найбільш природною заміною реле.
  • 8. Перша універсальна ЕОМ - ENIAC

    8. Перша універсальна ЕОМ - ENIAC
    В 1946 році в США, в університеті міста Пенсільванія, була створена перша універсальна ЕОМ - ENIAC . ЕОМ ENIAC містила 18 тис. ламп, важила 30 тонн, займала площу близько 200 квадратних метрів і споживала величезну потужність. У ній усе ще використовувалися десяткові операції, і програмування здійснювалось шляхом комутації з'єднувачів і установки перемикачів. Природно, що таке «програмування» спричиняло появу безлічі проблем, викликаних, насамперед, невірною установкою перемикачів.
  • 9. Джон фон Нейман

    9. Джон фон Нейман
    Саме він уперше запропонував записувати програму і її дані у пам'ять машини так, щоб їх можна було при необхідності модифікувати в процесі роботи. Цей ключовий принцип, був використаний надалі при створенні принципово нової ЕОМ EDVAC (1951 рік). У цій машині вже застосовується двійкова арифметика й використовується оперативна пам'ять, побудована на ультразвукових ртутних лініях затримки. Пам'ять могла зберігати 1024 слова. Кожне слово складалося з 44 двійкових розрядів.
  • 10. Тандем людина-комп`ютер

    10. Тандем людина-комп`ютер
    Після створення EDVAC людство усвідомило, які висоти науки й техніки можуть бути досягнуті тандемом людина-комп'ютер. Дана галузь стала розвиватися дуже швидко й динамічно, хоча тут теж спостерігалася деяка періодичність, пов'язана з необхідністю нагромадження певного багажу знань для чергового прориву.