A kora Újkor története Magyarországon

By tilt
  • 1505

    Rákosi végzés

    Csak magyar születésű királyt lehet megválasztani. A végzés Szapolyai János helyzetét erősítette.
  • 1514

    Hármaskönyv

    Hármaskönyv
    Werbőczy István kiadja a Hármaskönyvet (Tripartitum). A király nem szentesítette, tehát nem volt jogerős, azonban a nemesség egészen 1848-ig jogforrásnak tekintette. Alapja az Aranybulla és a 1351-es törvények. Werbőczy munkáját 1504-ben kezdte el.
  • 1515

    Házassági szerződések: Habsburgok és Jagellók

    Jagelló Anna és Habsburg Ferdinánd
    Jagelló Lajos és Habsburg Mária
  • Period: 1516 to 1526

    II. Lajos magyar király

    Tízévesen király lesz és húsz éven keresztül uralkodik. Az ország az idejében szét van esve, a mohácsi csata után elmenekül, de meghal menekülése közben.
  • 1521

    Támadás Magyarország ellen

    Támadás Magyarország ellen
    Amikor II. Lajos visszautasítja Szulejmán békeajánlatát, a török had hadjáratot indít. Itt foglalják el a déli végvárakat, többek között Nándorfehérvárat.
  • 1526

    Kettős királyválasztás

    Kettős királyválasztás
    Szapolyai Jánost Fehérváron királlyá avatják, de nem a rendes koronával, mert azt Mária (Lajos felesége) elvitte és Ferdinándnak adja, akit Pozsonyban megkoronáznak.
  • Aug 29, 1526

    Mohácsi csata

    Mohácsi csata
    A két magyar vezér: Szapolyai György (Sz. János öccse) és Tomori Pál (érsek). A magyar sereg várja török hadat. Azonban ők csak estefelé támadtak, amikorra a magyar harcosok elfáradtak az egész napi tűző napon állástól. A török hadsereg kb. háromszorosa volt magyar seregnek.1,5-2 óra alatt elveszítették a csatát, Lajos királyt menekülése közben érte a halál. A törökök elfoglalják Buda várát, de kivonulnak, mert félnek attól, hogy hátulról megtámadják őket.
  • 1529

    Az ország kettészakad

    I. Ferdinándot testvére, I. / V. Károly támogatja
    Szapolyai Jánost Szulejmán támogatja
  • 1532

    Kőszeg ostroma

    Kőszeg ostroma
    Jurisics Miklós hősiesen védte a várat, amit Szulejmán csak időhúzásként ostromolt. Végül Kőszeg vára megmenekült
  • 1538

    Váradi béke

    Titkos szerződés I. Ferdinánd és Szapolyai János között. 1) elismerik egymás országrészét, 2) János halála esetén Ferdinándé lesz a területe. Jánosnak hamar fia születik (János Zsigmond), akit rögtön megkoronáz.
  • 1541

    Három részre szakadás

    Három részre szakadás
    Az ország három részre szakad: Királyi Magyarország, Török hódoltság, Erdély
  • Aug 29, 1541

    A budai vár elfoglalása

    A budai vár elfoglalása
    A török szultán meghívja János Zsigmondot, anyját Izabellát és gyámját Martinuzzi Fráter Györgyöt a táborába. Eközben katonái elfoglalják a várat.
  • 1551

    Fráter György második egyesítési kísérlete

    Fráter György második egyesítési kísérlete
    Elhívja a Habsburgokat Erdélybe, melyről Szulejmán értesül és hadakat küld. Ennek következtében nagy harc alakul ki, és a második kísérlet is megbukik.
  • 1552

    Általános török támadás Magyarország ellen

    Általános török támadás Magyarország ellen
    A török célja Bécs, amit két irányból közelít meg. Ahmed serege a Balkán felől érkezik és Szolnoknál egyesül Ali pasáéval. Szolnok és Temesvár elesik, azonban Egert nem tudják legyőzni és visszafordulnak.
  • Feb 17, 1568

    Drinápolyi béke

    II. Miksa német-római császár és II. Szelim oszmán szultán között. Megtiltják egymásnak a további területszerzést és az emberkereskedelmet, és Erdélyt békénhagyják, viszont Erdély sem támadhat meg senkit sem
  • 1570

    Speyeri egyezmény

    Speyeri egyezmény
    Megállapodás I. Miksa magyar király és János Zsigmond erdélyi fejedelem között, miszerint J.Zs. lemond a névleg viselt magyar királyi címről és Miksa elfogadja őt a Partium fejedelmeként. II. Szelim szultán is elfogadja az egyezményt.
  • Biblia magyarra fordítása

    Biblia magyarra fordítása
    Károli Gáspár és lelkésztársai magyarra fordítják a Bibliát, amit vagy Károli-bibliának vagy Vizsolyi Bibliának nevezünk.
  • Period: to

    Tizenöt éves háború

    Az Oszmán Birodalom és a Habsburg Birodalom összecsapása. I. Rudolf Német-római császár ki szeretné űzni a törököket, ezért zsoldosokból sereget szervez. Az Erdélyi Fejedelemség 1595-ben becsatlakozik. Az oszmánok célja Bécs elfoglalása, míg a Habsburgoké a törökök kíűzése a Magyar királyság területéről. A komolyabb harcok 1593-ban kezdődnek, oszmán és habsburg győzelmekkel egyaránt. A háború sok veszteséggel járt, sokan néptelenedtek el.
  • Period: to

    Bocskai-felkelés

    A császár fel szeretné akasztani Bocskait (leggazdagabb nemes), amire ő elmenekül Erdélybe. Ott katonákat gyűjt; a hajdúk mellé állnak. A hajdúk a tizenötéves háborúban aHabsburgok mellett vannak ugyan, de kiszállnak, mert nincsen vallásszabadságuk. Bocskai serege elfoglalja a Királyi Magyarország sok részét és többek között hűtlenségi perek betiltását, a vallásszabadságot és a zsoldosok önkénykedésének büntetését követeli.
  • Bocskai István erdélyi fejedelem lesz

    Bocskai István erdélyi fejedelem lesz
    A felvidéki támogatás hatására 1605 tavaszán Bocskait Magyarország és Erdély fejedelmévé választja a szerencsi országgyűlés.
  • Bécsi béke

    I. Rudolf és Bocskai között. Biztosítja a vallásszabadságot és a magyar rendi jogokat, valamint elfogadja Erdély különválását.
  • Zsitvatoroki béke

    Zsitvatoroki béke
    Béke I. Rudolf és Ahmed szultán között, ami a tizenöt éves háborút zárja le. A bécsi béke kiegészítése, húsz évre kötik. Többek között az áll benne, hogy nem szabad rabokat ejteni és várat támadni, a felek elfogadják egymás területeit, a Habsburgoknak nem kell adód fizetniük, valamint Eger, Kanizsa és Esztergom vára a törököké marad.
  • Period: to

    (Erdély) Báthory Gábor fejedelem

    Kiszámíthatatlan, zűrös magánéletű fejedelem, akit egykori támogatói, a hajdúk meggyilkolnak.
  • Period: to

    II. (Habsburg) Mátyás uralkodása

    A nemeseknek sok beleszólást enged. A jobbágyköltöuködés megyei téma lesz; kiterjeszti a szabad vallásgyakorlást a mezővárosokra és falvakra is; mezővárosi és királyi városi címeket ad településeknek, ami azért előny, mert így kevesebb adót kell fizetni.
  • Period: to

    (Erdély) Bethlen Gábor

    Visszaveszi a fejedelmi birtokokat (több pénz); leváltja a megbízhatatlan tisztviselőket (hatékonyabb állam); állami monopóliumokat vezet be (pl. méz, szarvasmarha, viasz); külföldi mesterembereket, bányászokat és antitrinitáriusokat hoz be. Sok pénzt fordít a hivatalnokokra és a katonákra és támogatja a középnemeseket. Református kollégiumokat hoz létre (Gyulafehérvár) és beszáll a harmincéves háborúba a cshek oldalán. (nickolsburgi béke, 1621). Halála után felesége lesz a fejedelem.
  • Period: to

    Zrínyi Miklós

    Gazdag, horvát családból származő költő, a szigetvári hős dédunokája, akinek az apja korán meghal, ezért Pázmány Péter nevelteti. A Tábori kis tracta művében leírja a török elleni hadviselési taktikákat, mivel célja, hogy kiűzze a törököket Magyarországról. Művei közé sorolhatóak a Vitéz hadnagy, melyben az ideális hadvezérről ír; a Mátyás király életéről való elmélkedések, ami példaképének, Hunyadi Mátyásnak a hibáit és jótetteit beszéli el; illetve a (rövidítve) Áfium c. írása.
  • Period: to

    (Erdély) II. Rákóczi György

    Apját I. Rákóczi Györgyöt (megfontolt fejedelem, aki folytatja Bethlen politikáját, csatlakozik a harmincéves háborúhoz, de a török visszaparancsolja) követi. Új politikai helyzet alakul ki nála, ugyanis
  • I. Lipótot magyar királlyá avatják

    I. Lipótot magyar királlyá avatják
    Zrínyi ellenfele, aki nem díjazza a munkáját, ugyanakkor szüksége van rá, de nem szeretne túl sok feladatot adni neki. A prioritása a kétfrontos háború elkerülése. Nem engedi Zrínyi saját költségén felálított seregének a használatát, ezért a költő épít egy új várat a kanizsai, török kézen levő vár mellé (Újzrínyivár).
  • Zrínyi főparancsnok lesz

    Zrínyi főparancsnok lesz
    Amikor a török sereg elindul Buda felé, hogy elfoglalja Bécset, Lipót kinevezi Zrínyit a hadsereg főparancsnokává. A törökök csak Érsekújvárig érnek el, mert a heves esőzések megnehezítik előrejutásukat. Létrejön az utolsó vilajet.
  • Vasvári béke

    A szentgotthárdi csata után megkötött béke a Habsburg és az Oszmán Birodalom között, ami az utóbbi félnek kifejezetten előnyös volt. A zsitvatoroki békének a szövegét vették alapul és azt bővítették ki.
  • Szentgotthárdi győzelem

    Szentgotthárdi győzelem
    Zrínyi serege várakat és hidakat éget el időnyerés miatt. Legnagyobb célja a Kanizsa volt, amire azonban Lipót nem adta meg az engedélyt, így leváltja Zrínyit. Szentgotthárdnál a magyarok legyőzik -az olasz zsoldoshadvezérrel az élen- a törököket.
  • Wesselényi-összeesküvés

    Wesselényi-összeesküvés
    I. Lipót király elleni szervezkedés, amelynek Wesselényi Ferenc a főszervezője, továbbá Nádasdy Ferenc, I. Rákóczi Ferenc, Frangepán Ferenc és Zrínyi Miklós is a tagji. Mindannyian nemesi, addig kormánypárti családok sarjai.
  • Frangepán Ferenc árulása

    Frangepán Ferenc árulása
    Frangepán Ferenc elmegy Bécsbe és mindent elmond a királynak, aki az összesküvés tagjait Bécsbe csalja és ott elfogják őket.
  • Period: to

    1670-81

    Ebben az időszakban nincsen rendi gyűlés és nádor, viszont megemelik az adót, korlátozzák a vallásszabadságot és a végvárakba magyar katonák helyett idegen zsoldosokat bérelnek fel.
  • Halábüntetés Bécsújhelyen

    Halábüntetés Bécsújhelyen
    A Wesselényi-összeesküvés tagjait kivégzik, kivéve I. Rákóczi Ferencet és Wesselényit. Előbbit anyja, Báthori Zsófia ki tudja váltani a kapcsolatai miatt, a főszervező pedig már korábban, 1667-ben meghalt.
  • Soproni országgyűlés

    Lipót nem tud mit kezdeni Thököly Imre terjeszkedésével (Thököly-mozgalom), ezért bejelenti a soproni országgyűlésen, hogy felhagy az abszolutizmusával. Megválasztják az nádort (először 1670-óta), Esterházy Pált, csökkentik az adókat, ugyan korlátozottan, de visszaállítják a vallásszabadságot és újra lesz rendi gyűlés is.
  • Kahlenbergi csata

    Kahlenbergi csata
    A török sereg Budán keresztül marsírozván elfoglalja Érsekújvárat és egészen Bécsig menetel, de III. János lengyel király és Lotharingiai Károly német herceg segít az osztrákoknak, így a török hadsereg vereséget szenved és visszavonul.
  • Szent Liga

    Szent Liga
    XI. Ince pápa hozta létre a szövetséget, amely egy törökellenes nemzetközi összefogás először a Habsburg Birodalom, a Lengyel–Litván Unió, a Velencei Köztársaság és a pápai állam között, de később több állam is csatlakozik hozzá. Ez azt is jelentette, hogy a franciák nem támadhatják meg a háború ideje alatt a magyarokat, tehát a habsburg vezetésnek nem kellett tartania a két frontos háborútól ezen idő alatt. A képen a Szent Liga elékérme látható.
  • Buda várának felszabadítása

    Buda várának felszabadítása
  • Pozsonyi országgyűlés

    A magyar rendek lemondanak a szabad királyválasztás jogáról és az ellentmondási záradékról. A király azonban megerősíti a Magyar Állam önállóságát.
  • Nándorfehérvár visszafoglalása

    Nándorfehérvár visszafoglalása
  • Az Erdélyi fejedelmség vége

    Az Erdélyi fejedelmség vége
    Az Erdélyi fejedelemség utolsó uralkodója II. Apafi Mihály volt, aki apját, I. Apafi Mihályt, az "órás" fejedelmet követte. 1570-1696
  • Hegyaljai felkelés

    Hegyaljai felkelés
    A kurucok elfoglalják Tokaj és Sárospatak várát, ami felségárulásnak minősül.
  • Zentai csata

    Zentai csata
    A Savoyai Jenő herceg hadvezér vezette csapatok döntő vereséget mérnek a törökökre.
  • Karlócai béke

    Az Oszmán Birodalom és a Szent Liga között kötettik. Magyarország nagy részén megszűnik az oszmán hódoltság, azonban Temesköz török kézen marad. Thököly Imrét és feleségét, Zrínyi Ilonát Nikodémiába száműzik.
  • Period: to

    Rákóczi-szabadságharc

    Amikor Rákóczi Lengyelországban bújkál, mint francia mérnök, hallja, hogy kitörik az örökösödési háború.