Map(8)

תולדות המיפוי: ממפות עתיקות ועד לגלובוס העגול

 • 1600 BCE

  מפה מתקופת התרבות המינואית

  מפה מתקופת התרבות המינואית
  מפה מתקופת התרבות המינואית היא ציור הקיר "בית האדמירל" מ-1600 לפני הספירה, ובו קהילה השוכנת לחופו של ים
 • 1300 BCE

  מפת העיר השומרית

   מפת העיר השומרית
  מפה חרוטה של העיר השומרית ניפור מתקופת הכשים.
 • 700 BCE

  ציור קיר של עיר קדומה (מאה ה-7 לפה"ס)

  ציור קיר של עיר קדומה (מאה ה-7 לפה"ס)
  ציור קיר שנראה כמו שרטוט של העיר האנאטולית קאטאלהויוק מתוארך למאה ה-7 לפני הספירה
 • 600 BCE

  מפת עולם בבליות

  מפת עולם בבליות
  לוח חימר ועליו חרוטה מפת העולם. בבל, 600 לפנה"ס.
  הבבלים שרטטו במפה זו את הארץ המוכרת להם. הנהר המר מקיף את הארץ ובתוכו 7 איים בצורת משולשים. באיים מופיע השם "חבר". כמו כן מופיעה המילה - "בירו". לדעת החוקרים זהו שם מידת אורך בבלית שאורכה כ - 5,000 ק"מ. רוב המפות שהוכנו על ידם היו מפות מעשיות שנועדו למטרות שלטוניות וכלכליות וכללו פרטים כמו גבולות ודרכים, שדות ותכנון עירוני.
 • 500 BCE

  מיפוי ביוון העתיקה

  מיפוי ביוון העתיקה
  במילטוס, שהיתה עיר מסחר חשובה, התפתח מרכז של ידע מדעי בתחומים שונים - ובהם הגיאוגרפיה. הקאטיוס ממילטוס יצר כנראה את הספר הראשון על העולם (בשנת 500 לפנה"ס)
 • 400 BCE

  חריטות חלקות אדמה מעובדות (המאה ה-4 לפנה"ס)

  חריטות חלקות אדמה מעובדות (המאה ה-4 לפנה"ס)
  ב-Mount Bego שבאלפים נמצאו חריטות בצורות גרפיות של נקודות וקווים, אשר הארכיאולוגים מפרשים אותם כשרטוטי חלקות אדמה מעובדות שנעשו באלף הרביעי לפני הספירה
 • 500

  מפה מונדי מימי הביניים

  מפה מונדי מימי הביניים
  מפה מונדי הן מפות עולם אירופאית מימי הביניים כפי שזה היה ידוע באירופה של ימי הביניים. משמעות המונח "מפה" - בלטינית משמעו בד (עליו צוירה המפה) או תרשים, ו"מונדי" משמעו "של העולם". כ-1,100 מפות עולם נוצרו בימי הביניים (על פי כתבי יד המתארים מפות אלה), מהן שרדו כ-900 מפות עד ימינו.
 • Dec 24, 1092

  מפת הכוכבים המודפסת העתיקה ביותר

  מפת הכוכבים המודפסת העתיקה ביותר
  תולדות סין העתיקה מוכרת ספרות גאוגרפית מהמאה החמישית לפני הספירה. המפות העתיקות ביותר הן ממדינת צ'ין בתקופת המדינות הלוחמות. המדען הסיני סו סונג פרסם בשנת 1092 את מפת הכוכבים המודפסת העתיקה ביותר הידועה בימינו.
 • Dec 24, 1154

  "ספר המסעות הנעימים לארצות רחוקות"

  "ספר המסעות הנעימים לארצות רחוקות"
  גאוגרף הערבי מוחמד אל-אדריסי הוציא לאור בשנת 1154 אטלס בשם טבולה רוג'ריאנה, "ספר המסעות הנעימים לארצות רחוקות" نزهة المشتاق في اختراق الآفاق‎, בו נכלל מידע אודות אפריקה, האוקיינוס ההודי והמזרח הרחוק, כפי שנמסר על ידי סוחרים ערביים ומגלי עולם ומידע נוסף שהיה נחלת גאוגרפים בתקופתו. אטלס זה היה מקור המידע הגאוגרפי העולמי המהימן ביותר בתקופתו והחזיק במעמד זה במשך 300 שנה
 • Dec 24, 1489

  מפות פורטאלנו

  מפות פורטאלנו
  כאשר הפליגו הספנים דרומה ממצרי גיברלטר, הם השאירו מאחוריהם את כל ציוני הדרך המוכרים ומשרי הביטחון של מפות הפורטאלנו. בעת הפלגתם דרומה אספו נתונים חדשים על קו החוף, על הכיוונים ועל המרחקים, ומסרו אותם לשרטטי המפות כאשר חזרו לפורטוגל. הללו עדכנו את המפות הישנות בעזרת הידע החדש.
 • Dec 24, 1492

  "מיפוי "בימי התגלית

  בעידן התגליות, בין המאות 15 וה-17 קרטוגרפים אירופאים נהגו להעתיק מפות קודמות, כמה מהן בנות מאות שנים. בנוסף לכך הם שירטטו מפות לפי תיאורים ששמעו מפי נוסעים בני זמנם, בהשתמשם בטכניקות הסריקה שהיו נהוגות בתקופה. המצאת המצפן, הטלסקופ והסקסטנט הבטיחו מידה רבה יותר של .דיוק. בשנת 1492 יצר הקרטוגרף הגרמני את הגלובוס הראשון הקיים עד ימינו.
 • Dec 24, 1493

  המפות הראשונות עם קווי אורך ורוחב

  המפות הראשונות עם קווי אורך ורוחב
  בתחילת המאה ה-16 החלו לרשום על המפות הימיות סקלות של קווי רוחב, ומקומות רבים יותר ויותר על חוף הים האפריקני צוינו בקווי רוחב.
 • Dec 24, 1507

  מפת עולם מעוגלת ראשונה

  מפת עולם מעוגלת ראשונה
  ב-1507 ייצר מרטין ולדסמולר מפה מעוגלת של העולם ומפת קיר
  של העולם, בנויה מ-12 לוחות ובה מצוינת לראשונה המילה אמריקה.
  (Universalis Cosmographia)
 • מיפוי מודרני

  מיפוי מודרני
  במאה ה-20 צילום אווירי, צילומי לוויין וחישה מרחוק אפשרו שיטות מדויקות למיפוי של רכיבים פיזיים כגון קו החוף, כבישים, בניינים, קווי פרשת המים וטופוגרפיה. זמינות המחשבים והציוד ההיקפי כגון מסכים, מדפסות וסורקים, תוכנות לעיבוד מידע חזותי, ניהול מאגרי מידע, כל אלה הפכו את ייצור המפות ליותר דמוקרטי ואפשרו ליותר אנשים לקחת בו חלק.