Ткач микола ткач

Таїна книг Миколи Ткача

  • Микола Ткач народився

    Микола Ткач народився
    Хата в селі Сахнівка, Менського р-ну Чернігівської обл., де народився письменник
  • Period: to

    Військова служба

    Перебував на строковій службі в Радянській Армії (військова частина м. Ніжнєудінськ РРФСР та м. Бранд, Німеччина)
  • Освіта

    Освіта
    Закінчив Київський інженерно-будівельний інститут
  • Перша книга

    Перша книга
    Риштування : поезії. – Київ : Молодь, 1975. – 40 с. Перша поетична збірка молодого поета
  • Period: to

    Творча робота

    Здійснював експедиції по Україні, записуючи ономастичні, топонімічні та фольклорні матеріали.
  • Відвідини матері

    Відвідини матері
    Відвідини матері : поезії. – Київ : Рад. письменник, 1980. – 102 с. У поетичну збірку молодого поета включено вірші про сучасність, про любов до матері-Вітчизни і до матері-трудівниці, про героїку праці і героїку фронтового подвигу старших поколінь.
  • Спілка письменників України

    Прийнятий до Спілки письменників України та СРСР.
  • Древо

    Древо
    Древо : поезії. – Київ : Молодь, 1988. – 120 с. До збірки поета увійшли вірші про осмислення історичної течії часу, синівську любов до матері, інтимна літика.
    Автор прагне до точності метафори, часто звертається до фольклорних джерел і класичної спадщини української поезії.
  • Дзвони скляної гори

    Дзвони скляної гори
    Дзвони скляної гори : поезії. – Київ : Укр. письменник, 1992. – 129, [5] с. : іл. Земля, овіяна давніми легендами, поетичне пізнання Всесвіту та розкриття таїни міфологічної символіки – ось домінанта творчості поета і етнолога. Пастельна свіжість та чистота, прозоре і тихе слово автора сприймаються органічно, надовго.
  • Клечальний міст

    Клечальний міст
    Клечальний міст. Джерела української міфології / М. М. Ткач,
    Н. О. Данилевська. – Київ : Снива, 1995. – 198 c. : іл. У виданні відтворено цілісність міфопоетичного світосприйняття наших пращурів. Пропонується новий погляд на сутність міфологічних образів. Книга ілюстрована авторськими малюнками образів міфології та енергетичними схемами.
  • Дерево роду

    Дерево роду
    Дерево роду / відп. ред. С. В. Кириленко. – Київ : Анфас, 1995. – 106 c. В книзі розкривається сутність українського звичаю, що вимагає знання власного родоводу до сьомого покоління включно. Окремо досліджуються основні засади родового дерева. В простій і дохідливій формі подано аналіз таких понять як віра, обряд, звичай, родовий символ тощо.
  • Лауреат

    Лауреат
    премії «Благовіст» за книгу «Клечальний міст. Джерела української міфології».
  • Пахощі Боянових слів

    Пахощі Боянових слів
    Пахощі Боянових слів: наукова реконструкція «Слова о полку Ігоревім». – Київ : Снива, 1996. – 151 c. : іл.
    У книжці шляхом наукового аналізу розкривається секрет старослов’янського правопису. На його основі автор відтворює справжнє звучання славетної пам’ятки київськоруської доби «Слово о полку Ігоревім». Реконструкція тексту пам’ятки здійснена за виданням 1800 року.
  • Ішов Миколай

    Ішов Миколай
    Ішов Миколай / Н. О. Данилевська, М. М. Ткач. – Київ : Снива, 1996. – 60 с.
    Висвітлюються народні обрядові дійства, які традиційно проводились в період календарного свята зимового Миколая. Додаються окремі народні ігри, легенди, небилиці, пісні, загадки, прикмети, прислів’я, каламбури та лічилки до ігор, що пов’язані з цим святом. До більшості пісень подано ноти.
  • Золоті орелі

    Золоті орелі
    Золоті орелі : [інтимна лірика] / Надія Данилевська, Микола Ткач. – Київ : Снива, 1997. – 44 с.
    Книжка «Золоті орелі» – це своєрідна гойдалка: перегук двох закоханих сердець. Вона перейнята глибокою поетичною замріяністю, непідробною щирістю та несподіваним асоціативним і образним виявом почувань. В її основі інтимна лірика.
  • Period: to

    Педагогічна діяльність

    Працює у Київському національному університеті культури і мистецтв
  • Слово о полку Ігоревім

    Слово о полку Ігоревім: реконструкція українською абеткою. – Київ : Б-ка українця, 1998. – 88 с.
  • Перетик

    Перетик
    Перетик: фольклорно-етнографічний портрет українського села / Надія Данилевська, Микола Ткач. – Київ : Укр. Центр духов. культури, 2000. – 216 с.
    Зміст видання складають короткі художні оповіді та роздуми про справжніх носіїв народної культури – простих сільських людей, які донесли до наших днів сутність органічної потреби духовного сприйняття світу та його образного вияву в повсякденному побуті. Подано узори вишивок, пісні, перекази, короткі легенди, приказки, прислів’я.
  • Слово о законі і благодаті

    Слово о законі і благодаті
    Слово о законі і благодаті київського митрополита Ларийона / реконструкція укр. абеткою та пер. сучасною укр. мовою Миколи Ткача ; передм. М. Шудрі. – Київ : Б-ка українця, 2000. – 62 с. – (Бібліотека українця).
    Автором здійснено реконструкцію українською абеткою «Слова…» першого руського (українського!) митрополита Іларіона. Автор довів, що старослов’янські слова та їх форми в реконструйованому тексті звучать відповідно до живого мовлення, мають під собою природну основу.
  • Не осквернись, душе моя, у слові

    Не осквернись, душе моя, у слові
    Не осквернись, душе моя, у слові : поезії. – Київ : Укр. Центр духов. культури, 2002. – 87 c.
    Мистецьке заглиблення і пізнання таїни буття світу; пізнання взаємозв’язку вічного і миттєвого, потойбічного і земного, божественного й людського. І все це – засобом Слова. Поезія як визволення – так виявляє себе творчість поета і етнолога М. Ткача.
  • Смак хліба

    Смак хліба. Штрихи до портрета Петра Миколайовича Пархоменка : [генерального директора АТ «Київхліб»]. – Київ : УЦДК, 2002. – 24 с.
    Висвітлюється постать генерального директора АТ «Київхліб» Петра Миколайовича Пархоменка.
  • Володимирові боги

    Володимирові боги
    Володимирові боги: міфологічний зміст та систематизація головних персонажів язичницького культу. – Київ : Укр. Центр духов. культури, 2002. – 190 c.
    В монографії подано комплексне дослідження семи головних персонажів язичницького культу князя Володимира та їх систематизація в тижневому циклі. Пропонована праця спрямована на ґрунтовне дослідження ґенези українського міфопоетичного світогляду.
  • Захистив кандидатську дисертацію

    Захистив кандидатську дисертацію
    На тему «Генезис основних персонажів української міфології». Присуджено науковий ступінь кандидата історичних наук.
  • Успадкована спрага

    Успадкована спрага: штрихи до портрету директора «Українського Центру духовної культури» Д. М. Єсипенка. – Київ : УЦДК, 2003. – 12 с.
  • Хліб наш насущний

    Хліб наш насущний
    Хліб наш насущний: використання хліба в українських обрядах і звичаях / авт. і упоряд.: М. Ткач, Н. Данилевська. – Київ : Укр. Центр духов. культури, 2003. – 220 с.
    Висвітлено приклади традиційного використання хліба як головного символу добробуту й життя людини в українському побуті, в народних звичаях та обрядах календарного та родинного циклів. Видання ілюстроване.
  • Слово о законі і благодаті

    Слово о законі і благодаті
    Слово о законі і благодаті київського митрополита Іларіона / Іларіон (митр.) ; пер. сучасною укр. мовою М. Ткач ; передм.
    М. Шудря. – Київ : БППБ «Гулевичівна», 2003. – 64 с. : іл. – (Бібліотека БППБ «Гулевичівна»).
    Наукова реконструкція українською абеткою та переклад сучасною українською літературною мовою самобутнього «Слова…» першого руського (українського!) митрополита Іларіона.
  • Пісне моя

    Пісне моя
    Пісне моя : авт. пісні / Надія Данилевська, Микола Ткач. – Київ : Снива, 2004. – 52 с.
    До збірки увійшли авторські пісні Н.Данилевської і М.Ткача та пісні на їхні слова. До кожної пісні додається короткий коментар про особливості її створення.
  • У світлині неба

    У світлині неба
    У світлині неба : [поезії]. – Київ : Укр. Центр духов. культури, 2004. – 118 с. У книзі висвітлюється образ матері як головної передумови духовного становлення людини та її взаємозвязку з вічним буттям засобом поетичних роздумів. Поезії укладені за хронологічним принципом.
  • Генеалогія слова

    Генеалогія слова
    Генеалогія слова. – Київ : Алефа, 2004. – 15 c.
    У виданні висвітлюється авторська концепція формування розвитку людського мислення та живої розмовної мови людини. Магічне, асоціативно-образне та логіко-понятійне світосприйняття і мислення. Простежуються його форми на окремих зразках українського фольклору.
  • Ой ти, Калито, ой медовая

    Ой ти, Калито, ой медовая
    Ой ти, Калито, ой медовая / Надія Данилевська, Микола Ткач. – Київ : Укр. Центр духов. культури, 2004. – 72 : іл. – Бібліогр.: с. 70.
    Збірка висвітлює календарно-обрядове дійство «Калита», що проводиться напередодні релігійного свята – дня апостола Андрія Первозванного. Досліджується світоглядна суть цього свята. До висвіту додаються окремі народні ігри, забави, пісні, загадки, скоромовки, вірші, пов’язані із святом.
  • У пошуках істини

    У пошуках істини
    У пошуках істини: короткий нарис життя і творчості заслуженого діяча науки і техніки України, доктора філософських наук, професора, академіка Української академії політичних наук Кирилюка Федора Михайловича. – Київ : Укр. Центр духов. культури, 2004. – 108 с.
  • Доцент

    Присвоєно вчене звання доцента.
  • Остромирове Євангеліє

    Остромирове Євангеліє
    Наукова реконструкція тексту
  • Просили батько, просили мати

    Просили батько, просили мати
    Просили батько, просили мати : (пам’ятка для наречених) / Надія Данилевська, Микола Ткач. – Київ : Поліграф-Консалтинг, 2005. – 32 с.
    Видання в короткій формі висвітлює основні частини українського традиційного весілля, пояснюється сутність найважливіших обрядових дійств весільних чинів та атрибутів. У додатку – приклади весільних пісень та примовлянь і побажання до дарування.
  • Слово о полку Ігоревім

    Слово о полку Ігоревім
    Слово о полку Ігоревім: реконструкція, переклад, словник-довідник. – Київ : Снива, 2006. – 184 с.
  • Лауреат

    Лауреат
    премії імені Михайла Коцюбинського за збірки фольклорно-етнографічних видань: «Перетик», «Хліб наш насущний», «Ой ти, калито, ой медовая», «Просили батько, просили мати».
  • Презентація «Остромирова Євангелія

    Презентація «Остромирова Євангелія
    Запис та словоподіл українською абеткою».
  • Презентація

    Презентація
    Книги «Слова о полку Ігоревім:
    реконструкція, переклад, словник».
  • Остромирова Євангелія

    Остромирова Євангелія
    Остромирова Євангелія 1056 – 1057: графічна реконструкція старослов’янського тексту пам’ятки українською абеткою. – Київ : Вид. Вадим Карпенко, 2007. – 220 с.
    Графічна реконструкція старослов’янського тексту пам’ятки українською абеткою.
  • Родовід Михайла Поплавського

    Родовід Михайла Поплавського
    Родовід Михайла Поплавського, сина Михайла, внука Романового. Від джерел до джерел : [з 1730 року]. – Київ, 2007. – 310 c. : z-фото. – Бібліогр.: с. 307–309.
  • Презентація

    Презентація
    Збірника українських народних пісень у записах Надії Данилевської та Миколи Ткача «Ой, ти просо-волото»
  • Презентація

    Презентація
    Вістини книги поезій «Непочата вода»
  • Непочата вода

    Непочата вода
    Непочата вода : поезії. – Київ : Євшан-Зілля, 2008. – 271 c.
    Непочата вода – це вода, що молитовно набирається з живого джерела саме перед світанком. Така вода вважається цілющою. Автор щиро зізнається перед читачем, що більшість віршів цієї збірки написано саме на світанку.
  • Вино з тюльпанів

    Вино з тюльпанів
    Вино з тюльпанів: інтимна лірика : поезії. – Київ : Ярославів Вал, 2012. – 208 с.
    Метафорично-образний вияв найглибших і найпотаємніших поривань людини; а також – спробами осмислити загадкову сутність того, що лежить в основі буття роду людського, що з нею діється і що називається коханням.
  • Міфологія

    Міфологія
    Міфологія : курс лекцій. – Ніжин : Аспект- Поліграф 2008. – 280 с.
  • Слово о полку Ігоревім

    Слово о полку Ігоревім
    Слово о полку Ігоревім: графічна реконструкція, переклад, словник-довідник. – Київ : Перун, 2008. – 224 c.
    Видання подає віршований варіант оригінального тексту пам’ятки відомого поета, етнолога М. Ткача; переклад тексту пам’ятки сучасною літературною українською мовою та перший в Україні і світі словник-довідник «Слова…». Завдяки відтворенню ритмічної структури та вимови слів давній славетний твір читається і сприймається легко і зрозуміло – в природному звучанні.
  • Ой ти, просо-волото

    Ой ти, просо-волото
    Ой ти, просо-волото: укр. нар. пісні у записах Надії Данилевської та Миколи Ткача / упоряд. Н. Данилевська. – Ніжин : Аспект-Поліграф, 2008. – 231 с. : ноти.
    Збірка українських народних пісень у записах М. Ткача та Н. Данилевської. Пісні супроводжуються нотами.
  • Презентація

    Презентація
    Книги «Родовід Михайла Поплавського»
  • Пісне моя

    Пісне моя
    Пісне моя : [автор. пісні Надії й Миколи Ткача] / ред. М. Ткач ; упоряд. та комент. до пісень Н. Данилевська. – Ніжин : Вид-во «Аспект-Поліграф», 2009. – 56 с. До збірки увійшли авторські пісні М. Ткача і Н. Данилевської та пісні на їх слова. Кожній пісні передує короткий коментар про особливості створення.
  • Міфологія

    Міфологія
    Міфологія : підручник / М-во культури і туризму України, Держ. акад. керів. кадрів культури і мистецтв. – Київ : ДАКККіМ, 2009. – 206 c.
    Подано загальні поняття про природу міфу та сучасний стан його побутування, основні напрями наукового вивчення міфології, сутність основ давнього світогляду та основних архетипів і образів, міфологічну сутність головних персонажів. Досліджений матеріал пов'язаний з прикладами української міфопоетики та обрядовості.
  • Родовід Михайла Поплавського

    Родовід Михайла Поплавського
    Родовід Михайла Поплавського, сина Михайла, внука Романового. Від джерел до джерел : [з 1730 року]. – Київ : Макрос, 2009. – 322 c. – (Ювілейне видання ; т. 1).
    На основі архівних документів досліджено родовід Михайла Поплавського. Простежено витоки родовідної міфології, подано ареал розселення роду, родовий іменник, а також розкрито духовне середовище буття роду.
  • Міфологія

    Міфологія
    Міфологія : навч. посіб. / М-во культури і туризму України; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. – Київ : КНУКіМ, 2011. – 208 с.
  • Чумарочка рябесенька

    Чумарочка рябесенька
    Чумарочка рябесенька: укр. нар. пісні у записах Надії Данилевської та Миколи Ткача / упоряд. та ред. Н. Данилевська, М. Ткач. – Ніжин : Аспект-Поліграф, 2011. – 224 с. : ноти.
    До збірки увійшли зразки найпоширеніших жанрів українських народних пісень: календарні, родинні, колискові, про кохання, солдатські, балади та плачі. Подано варіанти традиційного українського весілля з Черкащини та Чернігівщині. Тексти супроводжуються нотами.
  • Професор

    Професор
    Присвоєно вчене звання професора
  • Лауреат

    Лауреат
    Міжнародної літературної премії «Сад божественних пісень» імені Григорія Сковороди за збірку «Вино з тюльпанів»
  • Вістини

    Вістини
    Поетичної збірки «Вино з тюльпанів»
  • Осел у шкірі лева

    Осел у шкірі лева
    Осел у шкірі лева : [байки, небилиці, каламбури]. – Київ : НАКККіМ, 2012. – 12 с.
    Вперше публікуються байки, небилиці, каламбури відомого українського поета й етнолога М. Ткача.
  • Криниця

    Криниця
    Криниця : вибр. наук. розвідки, ст., дослідж., роздуми. – Київ : Логос, 2012. – 384 с.
    До збірки увійшли вибрані наукові розвідки, дослідження, полемічні та критичні статті, філософські та культурологічні роздуми, що були написані в різні роки. Містить окремі інтерв’ю та статті про М. Ткача.
  • Презентація

    Презентація
    книги власного родоводу «Раю мій, розмаю».
  • Земля і люди

    Земля і люди
    Земля і люди : поезії. – Київ : Укр. письменник, 2013. – 196 с. Поетичне пізнання й осмислення сутності буття людини й природи, історичної течії буття народу, любов до матері, до рідної землі, до України.
  • Калинове намисто

    Калинове намисто
    Калинове намисто : оповідання. – Київ : НАКККіМ, 2013. – 68 с. До збірки увійшли оповідання та образки, що були написані в різні роки. Вони вирізняються добірною мовою, глибоким ліризмом, теплотою та щирістю.
  • Сонячний зайчик

    Сонячний зайчик
    Сонячний зайчик : [вірші для дітей]. – Київ : НАКККіМ, 2013. – 12 с. : рис.
    До книжки відомого українського поета й етнолога М. Ткача увійшли дитячі вірші, що були написані в різні роки.
  • У володіннях Волоса

    У володіннях Волоса
    У володіннях Волоса : поезії. – Київ : Укр. письменник, 2013. – 258 с.
  • Поезія натхненних рук

    Поезія натхненних рук
    Поезія натхненних рук : [фотоальб. авт. виробів нар. мистецтва] / М. М. Ткач, Н. О. Данилевська. – Ніжин : [Пилипенко Н. В.], 2013. – 92 с. : фот.
    Фотоальбом виробів народного мистецтва містить зображення одягу, виробів з дерева та вишивку, виготовлені М. Ткачем та Н. Данилевською як вияв своєрідного світогляду та способу їхнього життя. Розділи містять світлини одягу, вишивки, хатнього начиння та предметів побуту, що дістались у спадок від рідних та подарунки від окремих осіб.
  • Раю мій, розмаю

    Раю мій, розмаю
    Раю мій, розмаю : родовід. – Чернігів : Лозовий В. М., 2013. – 368 с. – Бібліогр.: с. 363.
    На основі архівних документів, власних спогадів та розповідей, відомий етнолог і поет Микола Ткач досліджує шляхи свого родоводу. Подано родовідні квити, ареал розселення роду, родовий іменник та копії окремих документів. На основі антропологічних даних простежено родову міфологію чотирьох основних гілок родоводу.
  • Дідова полиця

    Дідова полиця
    Дідова полиця. Пізнавальні джерела та світоглядні мотиви традиційної культури українців : навч. посіб. – Ніжин : [Пилипенко Н. В.], 2013. – 456 с.
    Здійснено комплексний виклад знань із традиційної культури українців та особливостей її побутування в різних сферах і виявах історичного життя народу. Теоретично визначено сутність понять: традиція, самобутність, духовність, віра, гріх, звичай, обряд, символ. Здійснено виклад та аналіз основних календарних і родинних обрядів українців.
  • Презентація

    Презентація
    Вістини поетичної книги «У володіннях Волоса»
  • Презентація

    Презентація
    Вістини поетичної книги «Земля і люди»
  • Лауреат

    Лауреат
    Літературно-мистецької премії імені Пантелеймона Куліша за збірку «У володіннях Волоса».
  • Лауреат

    Лауреат
    Конкурсу «Краща книга року-2013» в Чернігові. Перше місце в номінації «Науково-популярна література» за книгу «Раю мій, розмаю. Родовід».
  • Клен було чим не дерево

    Клен було чим не дерево
    Клен було чим не дерево: українські народні пісні у записах Надії Данилевської та Миколи Ткача / упоряд., передм., ред.: Н. Данилевська, М. Ткач. – Ніжин : Пилипенко Н. В., 2014. – 252с.
    До збірника увійшли зразки найпоширеніших жанрів українських народних пісень: календарні, родинні, колискові, пританцівки, весільні, про кохання, солдатські та псальми. Записані пісні переважно у 80-90-х роках ХХ століття від виконавців різного віку. Тексти більшості пісень супроводжуються нотами
  • Михайлик і Марко

    Михайлик і Марко
    Михайлик і Марко : [вірші для дітей]. – Київ : НАКККіМ, 2015. – 8 с.
    Збірка включає дитячі вірші відомого українського поета й етнолога М. Ткача, написані в різні роки і досі ще не публіковані.
  • Нагороджений

    Нагороджений
    нагрудним знаком Чернігівської обласної ради "за високий професіоналізм та з нагоди 20-річчя від дня створення Товариства "Чернігівське земляцтво" в місті Києві.
  • Цвіт-полин

    Цвіт-полин
    Цвіт-полин. Пісні на слова Миколи Ткача / Микола Ткач. – Чернігів : Десна Поліграф, 2017. – 40 с.
    До книжки увійшли авторські пісні на слова поета Миколи Ткача.
  • Час любові і болю

    Час любові і болю
    Час любові і болю : поезія / Микола Ткач. – Київ : Фенікс, 2016. – 208 с.
    Історія людства просякнута війнами, лихоліттями та людськими стражданнями, що пов’язані з війною. Останні події в Україні наочно показали, що саме Гідність і Воля є виразником української ментальності й українського духу.
  • Нагороджений міжнародною медаллю Івана Мазепи

    Нагороджений міжнародною медаллю Івана Мазепи
    З нагоди 75-річчя від дня народження, за визначну творчу та наукову діяльність.
  • Презентація

    Презентація
    персонального бібліографічного покажчика у Науковій бібліотеці КНУКіМ
  • Презентація

    Презентація
    бібліографічного покажчика "Ткач Микола Михайлович"