פרויד

תאוריית ההתפתחות הפסיכוסקסואלית של פרויד

 • לידתו של יונתן

  לידתו של יונתן
  לפי תאוריית ההתפתחות של פרויד, הכל מתחיל ברגע הלידה
 • Period: to

  השלב ההתפתחותי הראשון - השלב האוראלי

  בשלב זה, האזור הארוגני, שיש לספקו על מנת לעבור בהצלחה לשלב הבא, הוא הפה. התינוק מרבה למצוץ גם כדי לספק את הצורך במזון וגם לשם עונג והנאה גרידא. התינוק פועל על פי עקרון ההנאה והכאב, דהיינו פועל באופן אינסטינקטיבי כדי להגביר הנאה ולהימנע מכאב. במידה והתינוק מספק את הצורך שלו במציצה במידה האופטימלית, הוא יצליח לעבור לשלב ההתפתחות הבא. במידה ולא, הוא עלול להיתקע בשלב האוראלי (תתרחש פיקסציה בשלב זה).
 • יונתן בן שנה

  יונתן בן שנה
  לפי פרויד, בגיל שנה מסתיים השלב האנאלי ומתחיל השלב השני, האנאלי
 • Period: to

  השלב האנאלי

  בשלב השני, האזור הארוגני שיש לספקו הוא פי הטבעת. יונתן הפיק הנאה משליטה בסוגרים שלו, דהיינו מעצירת ושחרור הצואה שלו. בשלב זה, יונתן למד איפוק מהו. לא רק בהקשר לעשיית צרכים, אלא בכל תחומי החיים. הוא התחיל להתנסות בחוקים ונורמות חברתיות. הדגש כאן הוא על שליטה עצמית. הילד מבין שיש לו יכולת לשלוט, להתאפק, להתחשב ברצונות וצרכים של אחרים
  ולבחור מתי לפעול והוא נושא באחריות ובהשלכות של בחירות אלה.
 • יונתן בן 3

  יונתן בן 3
  בגיל 3 מסתיים השלב האנאלי ומתחיל השלב הפאלי (המוכר יותר כשלב האדיפלי)
 • Period: to

  השלב הפאלי (אדיפלי)

  בשלב זה ההנאה המינית מופקת מאברי המין. יונתן התחיל לשים לב לאברי המין שלו ולהבדלים בינו לבין הבנות שהוא מכיר. יש לשער שהוא התחיל לשאול שאלות כמו כיצד באים ילדים לעולם ומדוע ההורים שלו נראים שונים מבחינת אברי גוף. פרויד טען שבשלב זה ילדים מפתחים משיכה מינית להורה מהמין השני (יונתן לאמו במקרה זה) ושואפים להפטר מההורה מאותו המין כדי לזכות באהבת ההורה השני. מכאן שם השלב: השלב האדיפלי. זה לקוח מהמיתולוגיה היוונית מהסיפור של אדיפוס המלך שהרג את אביו ונישא לאמו.
 • יונתן בן 6

  יונתן בן 6
  בגיל 6 מסתיים השלב הפאלי (אדיפלי) ומתחיל שלב החביון
 • Period: to

  שלב החביון

  שלב של שקט אחרי סערת השלב האדיפלי. האנרגיה המינית נרגעת ועיקר האנרגיה מופנית לפעילויות לא מיניות כמו לימודים וחברים. בתקופה הזאת יונתן כמעט ולא שם לב לבנות ומתמקד בחברים שלו. הוא מרבה לשחק כדורסל עם הבנים כשהוא לא משחק במחשב.
 • יונתן בן 12

  יונתן בן 12
  מתחיל השלב האחרון בתאוריית ההתפתחות של פרויד - השלב הגניטאלי. שלב זה נמשך למעשה עד סוף החיים
 • Period: to

  השלב הגניטלי

  מתקופת ההתבגרות, עם הבשלת אברי הרבייה, ועד סוף החיים. גם כאן האזור הארוגני הוא אברי המין (כמו בשלב הפאלי). הליבידו (האנרגיה המינית) מתעוררת מה"תרדמת" של השלב הקודם אך כאן ליונתן כבר יהיה סופראגו חזק, דהיינו מוסר, ערכים ומצפון, וישלוט בדחפים המיניים שלו. בחייו הבוגרים, אמנם יהיו ליונתן דחפים מיניים, אך הוא ידע איך ומתי לבטא אותם, על פי תכתיבי החברה, החוקים והנורמות המקובלים.