113

Марко Вовчок

  • Народження

    Народження
    Справжнє ім’я: Марія Олександрівна Вілінська. Народилася в маєтку Єкатерининське Єлецького повіту Орловської губернії у збіднілій дворянській сім’ї.
  • Period: to

    Дитинство та юність

    Виховували її в приватному пансіонаті в Харкові. Уже в той час виявилася її лінгвістична обдарованість. У зрілому віці вона вирізнялася великою начитаністю, знанням іноземних мов та літератур.
    В салоні тітки К. П. Мардовіної в Орлі познайомилася з майбутнім своїм чоловіком, українським фольклористом і етнографом О. В. Маркевичем.
    Проживаючи в 1851 — 1858 рр. у Чернігові, Києві, Немирові на Вінниччині вивчила життя, культуру, мову українського народу.
  • Period: to

    Рання творчість

    Марко Вовчок зближується з видавництвом “Отечественных записок” М. Некрасовим, М. Салтиковим-Щедріним, Г. Єлисеєвим, веде в цьому журналі рубрику зарубіжної літератури, публікує свої оригінальні твори й переклади.
    Збірка перших творів Марка Вовчка, написаних у немирівський період життя, вийшла в Петербурзі під назвою “Народні оповідання” (1857). У Немирові написані більшість її перших оповідань російською мовою (збірка “Рассказы из народного русского быта”, 1859).
  • "Народні оповідання"

    "Народні оповідання"
    У 1857 році побачило світ видання першого тому збірки «Народні оповідання», куди увійшли 11 оповідань. Це видання пізніше було передруковано у 1861 році.Марко Вовчок в "Народних оповіданнях" високо піднесла здорову мораль представників народу, цілісність їх характерів, вірність у коханні і дружбі, чесність, здатність на самопожертву в ім’я інтересів іншої людини, яку спіткало горе, і невгасне прагнення до волі, якого не вбиває навіть смерть.
  • Period: to

    Внесок у літературу

    У перші роки проживання за кордоном закінчено оповідання «Ледащиця», «Пройдисвіт», написано оповідання «Два сини» (1861). Період побуту за кордоном характерний тим, що Марко Вовчок як український прозаїк розробляла жанри психологічної повісті («Три долі»), історичної повісті й оповідання для дітей («Кармелюк», «Маруся»), створила жанр соціально-побутової казки («Дев'ять братів і десята сестриця Галя»). Частина цих творів увійшла до другої збірки «Народних оповідань» (Санкт-Петербург, 1862).
  • Звинувачення у плагіаті

    24 травня Марко Вовчок підписала контракт з петербурзьким видавцем С. Звонарьовим про укладання нею та редагування ілюстрованого місячника «Переводы лучших иностранных писателей». Письменниця всього не встигала, тому найняла перекладачок .Одна з них вкрала переклад казок Марії Трубникової та Надії Стасової.Після цього, брат однієї з перекладачок, критик і публіцист В. Стасов, опублікував статтю,у якій і звинуватив Вовчок у плагіаті.Після цього випадку письменниця переїхала жити в глушину.
  • Смерть

    Померла у віці 73 років у м. Нальчик.
  • Вшанування пам'яті

    Вшанування пам'яті
    4 серпня 1978 року у місті Нальчику відкрито пам'ятник українській письменниці. Автор скульптури — український скульптор В. Фещенко. Будинок у Нальчику, де письменниця доживала віку, збережено, тут відкрито її музей.