49 main new.1503556504

Головні події незалежної України

By Rocker1
  • 1991. Незалежність, перший президент і СНД

    1991. Незалежність, перший президент і СНД
    Історичний документ, що поклав початок існуванню незалежної України був прийнятий 24 серпня 1991 року Верховною Радою. Його підтримала абсолютна більшість депутатів.
    Незалежність підтримали 90,32% учасників референдуму –. Фактично, саме результати цього референдуму і послужили фактором остаточного розвалу СРСР.
    Через тиждень після референдуму і під Брестом відбулася зустріч президента України , голови Верховної Ради Білорусі і президента Російської Федерації і створення СНД.
  • 1992. Ваучерна приватизація

    1992. Ваучерна приватизація
    Приватизація держпідприємств в Україні почалася в 1992 році і ставила перед собою мету роздержавлення власності. У 1993 році народ вперше почув про приватизаційні ваучери, отримавши які в "Ощадбанку",кожен міг стати власником однієї п’ятидесятимільйонної частини всенародного надбання. Власність держпідприємств уряд оцінив в астрономічну суму–понад 520 трильйонів карбованців,тобто один ваучер коштував в 1993року 10 млн50тисяч.Але вже до кінця року ці гроші перетворилися в ніщо через інфляцію.
  • 1993. Страйки шахтарів

    1993. Страйки шахтарів
    Найбільший страйк шахтарів відбувалася з 7 по 20 червня 1993 року. Приводом для його початку стало багатократне (в 3-5 разів) підвищення цін без відповідної індексації заробітної плати. Але мітингувальники висунули керівництву країни не тільки економічні вимоги щодо перегляду цін і заробітної плати, а й політичні – референдум про довіру президенту.Верховна Рада України пішла назустріч і виконала їх вимогу – призначила консультативний референдум про недовіру президенту і парламенту.
  • 1994. Дострокова зміна влади і відмова від ядерної зброї

    1994. Дострокова зміна влади і відмова від ядерної зброї
    В результаті масових страйків шахтарів Верховна Рада ініціювала проведення перших в історії незалежної України дострокових виборів президента в березні 1994 року і парламенту в червні 1994 року.Основним конкурентом чинного на той момент президента Леоніда Кравчука на виборах став екс-прем'єр-міністр Леонід Кучма. Однак в першому турі жоден з кандидатів не зміг набрати більшість голосів. Другий тур виборів пройшов 10 липня 1994 року. За його результатами президентом став Кучма.
  • 1995. Україна стала повноправним членом Ради Європи

    Ще в 1992 році Верховна Рада України отримала статус "спеціально запрошеного гостя" в Парламентській асамблеї ради Європи , що дозволило українським депутатам брати участь у її роботі. У тому ж році Рада Європи доручила ПАРЄ підготувати висновок щодо ступеня готовності України до вступу до Ради.Але тільки в 1995 році висновок ПАРЄ щодо української заявки був позитивний. Після цього Комітет міністрів Ради Європи одноголосно затвердив резолюцію про приєднання України в якості 37-го члена.
  • 1996. Конституція і гривня

    1996. Конституція і гривня
    28 червня 1996 року Україна отримала Конституцію. Основний закон приймали в авральному режимі – з 10 ранку 27 червня до 6 ранку 28 червня.28 червня 1996 року Україна отримала Конституцію. Основний закон приймали в авральному режимі – з 10 ранку 27 червня до 6 ранку 28 червня.
  • 1998. Криза через "російський дефолт"

    Стабільність і зовнішнє благополуччя економіки протягом усього 1997 року плавно перетекли в глибоку кризу 1998 року. Почалося все в Росії, яка на той час нагромадила величезний борг, збудувавши гігантську піраміду короткострокових позик. 17 серпня Кремль визнав свою нездатність розплатитися за боргами, оголосивши дефолт. Курс рубля впав в чотири рази, банківська система опинилася на межі розвалу. Але і українській економіці, тісно "переплетеній" з економікою сусідів, було несолодко.
  • 1999. Дозвіл на арешт Лазаренка і підозріла смерть Чорновола

    1999. Дозвіл на арешт Лазаренка і підозріла смерть Чорновола
    25 березня 1999 загинув відомий політик, лідер Народного Руху і один з реальних кандидатів в президенти України В'ячеслав Чорновіл. Вночі недалеко від Борисполя, Toyota під керуванням Євгена Павлова, в якій знаходилися Чорновіл і прес-секретар Руху Дмитро Понамарчук, на високій швидкості врізалася у КамАЗ, який раптово розвернувся і перегородив трасу. Чорновіл і Павлов загинули, Понамарчук отримав серйозні травми.
  • Зупинка ЧАЕС

    У березні Кабмін прийняв постанову про припинення експлуатації Чорнобильської АЕС. Зупинку перетворили в шоу: 15 грудня о 13.15 глава держави зі столичного Палацу "Україна" віддав відповідну команду, глядачі в прямому ефірі спостерігали за поворотом ключа, який зупиняє третій реактор. 1-й блок був зупинений в 1996-му, а 2-й блок – в 1999 році.
    На сьогоднішній день на ЧАЕС завершується спорудження нового безпечного конфайнмента, який накриє аварійний блок разом з саркофагом, який відслужив своє.
  • 2001. Крах ТУ-154 і візит Папи

    Наприкінці червня Україну відвідав Іоанн Павло II – поляк Кароль Войтила. Вперше за історію Святого Престолу його глава ступив на нашу землю. Він три дні провів у Києві та два – у Львові. .4 жовтня над акваторією Чорного моря був збитий пасажирський літак Ту-154М російської компанії "Сибір", що здійснював рейс за маршрутом Тель-Авів – Новосибірськ. На його борту перебували 78 громадян РФ та Ізраїлю – 66 пасажирів і 12 членів екіпажу, ніхто не вижив.
  • 2002. Катастрофа на авіашоу поблизу Львова

    2002. Катастрофа на авіашоу поблизу Львова
    27 липня на військовому аеродромі Скнилів у Львові на глядачів святкового авіашоу на честь 60-річчя створення 14-го авіакорпусу впав винищувач Су-27. Близько першої години дня літак під керуванням пілотів Володимира Топонаря і Юрія Єгорова, малюючи в повітрі "косу петлю з поворотом", не зміг вийти з фігури, оскільки пролітав дуже низько над землею. Багатотонна машина зачепила дерево і, вдарившись крилом об бетон, почала ковзати уздовж землі через льотне поле, зачіпаючи на ходу людей.
  • 2003. Конфлікт навколо острова Тузла

    В кінці вересня Росія без відома України почала будівництво дамби від російського Таманського півострова до українського острова Коса Тузла в Керченській протоці між Чорним і Азовським морями. Незважаючи на протести українського МЗС будівництво велося в три зміни.
    Переговори між сторонами почалися тоді, коли будівельники досягли українського прикордонного понтона. Будівництво дамби було припинене в листопаді за 102метри від держкордону України за домовленістю прем'єр-міністрів України і Росії.
  • 2004. "Помаранчева революція" і Конституційна реформа

    2004. "Помаранчева революція" і Конституційна реформа
  • 2005. Статус країни з ринковою економікою та "Євробачення"

    Європейський Союз надав Україні статус країни з ринковою економікою. Це стало можливим після того, як Україна виконала ряд технічних вимог. В результаті цього рішення стало можливим поглиблення економічного співробітництва України і ЄС. Уже тоді Україна підтвердила стратегічну мету – повномасштабну інтеграцію в ЄС.
    Завдяки перемозі Руслани в 2004 ювілейний 50-й фінал конкурсу "Євробачення" проводилося в Києві. Від України виступав гурт "Гринджоли", яка виконала хіт революції "Разом нас багато".
  • 2007. Політична криза

    У березні 2007 році президент Віктор Ющенко видав указ про розпуск парламенту і призначення нових виборів, який коаліція визнала незаконним. Янукович заявив, що погодиться йти на вибори тільки якщо Конституційний суд винесе вердикт щодо конституційності указів. Оскільки ситуація в КС складалася на користь коаліції, то секретаріат президента почав кампанію по дискредитації суддів, а потім і зовсім заблокував їх діяльність, Однак, ситуація в загалом складалася на користь "синьо-білих".
  • 2008 рік. Економічна криза

    2008 рік. Економічна криза
    У вересні 2008 року почалося різке падіння курсу гривні щодо долара США, яке в жовтні спровокувало паніку на валютному ринку. З офіційного показника в 4,86 на 1 жовтня 2008 за місяць долар виріс до 5,76 грн, послабивши гривню на 27%.
  • 2009. "Газова війна" з Росією

    2009. "Газова війна" з Росією
    2009 рік для України розпочався з "газової війни" з Росією. Весь грудень 2008року Україна спочатку не могла погасити борги за газ перед РФ, а потім – укласти новий контракт на поставку блакитного палива. Росія спочатку перекрила газ Україні, а потім, 7 січня, Володимир Путін розпорядився припинити будь-які поставки газу на кордон з Україною. В результаті без газу залишився і частина Європи. У цей час Росія звинувачувала Україну в крадіжці газу, а Україна не погоджувалася на запропоновану їй ціну
  • 2011. Термін Тимошенко

    Влітку 2011 року Юлія Тимошенко була арештована за підозрою в перевищенні повноважень при укладенні в 2009 році угод на поставку російського газу.11 жовтня Печерський районний суд Києва під головуванням судді Родіона Кірєєва засудив Тимошенко до семи років позбавлення волі. Це рішення було оскаржене в відповідних судових інстанціях, однак апеляція не була задоволена.
  • 2012. Чемпіонат Європи з футболу

    2012. Чемпіонат Європи з футболу
    Влітку 2012 року Україна і Польща брали Євро-2012. В Україні матчі проводилися на стадіонах в Києві, Харкові, Донецьку та Львові. У столиці на Майдані Незалежності на весь час чемпіонату була розбита зона для уболівальників.
  • 2013. Євромайдан

    2013. Євромайдан
    У листопаді 2013 року Кабінет міністрів на чолі з Миколою Азаровим призупинив підготовку до процесу підписання Угоди про Асоціацію України і ЄС. Це рішення викликало хвилю демонстрацій на підтримку курсу на євроінтеграцію. Протести переросли в Революцію після того, як в ніч на 30 листопада на Майдані Незалежності в Києві силовики жорстоко побили мирних мітингувальників.
  • 2014. Анескія Криму і війна

    Через місяць після перемоги Революції гідності, в березні 2014 року, Росія ввела свої війська в Крим. Причому військові там перебували без розпізнавальних знаків, чим заслужили назву "зелені чоловічки". Після цього на півострові було проведено псевдореферендум, за допомогою якого Росія анексувала Крим. Пізніше півострів був нібито приєднаний до Росії.
  • 2015. Мінські угоди і падіння гривні

    11 лютого президент РФ Володимир Путін, канцлер Німеччини Ангела Меркель, президент Франції Франсуа Олланд і президент України Петро Порошенко ("Нормандская четвірка") в Мінську прийняли декларацію на підтримку комплексу заходів щодо виконання Мінських угод, прийнятого раніше Контактною групою з врегулювання ситуації в Україні. Комплекс заходів по виконанню Мінських угод включав 13 пунктів, таких як повне припинення вогню, відновлення українського контролю над кордоном.