ימי הביניים

By ALEF1
 • 2017 BCE

  ההליכה לקנוסה

  האפיפיור חוקק חוק המעניק לו סמכות במינוי תפקידים והדחת עובדים וקיסרים הקיסר הינריך הרביעי רצה לשמור על זכויותיו ככדמותן. לכן הוא "זרק" את האנשים שעסקו בעניני הממלכה תחת האפיפיור ובתגובה לכך האפיפיור "זרק" אותו. לכן נאלץ הינריך ללכת לקנוסה ולהתנצל בפני האפיפיור. עם זאת, הוא כינס ועידה ובסיומה ביטלו המשתתפים את נאמנותם לאפיפיור. בתגובה האפיפיור נידה את הינריך. עקב השתלשלות הארועים פרצה מלחמת אזרחים. בסוף נאלץ האפיפיור להדיח בשנית את הינריך אך הודות דעת ההמונים זה חזר לכיסאו ומינה אפיפיור חדש.
 • 476

  נפילתה של הקיסרות באימפריה המערבית

  נפילתה של הקיסרות באימפריה המערבית
  אורסטס הפך לשליט בפועל אך לא נחשב כשיר לרשת את הכתר בעצמו, ולכן הכריז ב-31 באוקטובר 475 על בנו רומולוס.
  בעת התרחשות האירועים היה בנו ילד כבן עשר ותפקד כבובה תחת שלטון אביו.
  זמן קצר אחרי שאורסטס סירב להעניק אדמות התחילה הפיכה תחת הנהגתו של אחד ממפקדי הצבא, אודואקר
  אורסטס נלכד ב-28 באוגוסט 476 והוצא להורג.
  אודואקר התקדם לרוונה ולכד את העיר והקיסר הצעיר בה. רומולוס הוכרח לוותר על כתרו ב-4 בספטמבר 476. מכיוון שאחר ויתורו על הכתר לא מונה קיסר אחר, ויתור זה נחשב לקיצה של האימפריה המערבית,
 • 496

  המלך הפרנקי קלוביס מתנצר

  המלך הפרנקי קלוביס מתנצר
  קלוביס ייסד את ממלכת הפרנקים, שלט בין שנת 481-511. הוא התנצר בשנת 496 ואיתו התנצרו גם לוחמיו ושאר בני שבט הפרנקים
  קולודיס היה המלך הגרמאני הקטולי הראשון
  קלוביס יצר בכך איחוד בין הפרנקו-רומים בגאליה[אזור במערב אירופה החופף בגבולותיו לצרפת המודרנית]שדתם הייתה נוצרית-קתולית ובין הגרמאנים והכין בכך את איחוד הממלכה. לפי לההיסטוריון פרוקופיוס קלוביס נמנע מלחלק את האדמה בין הכובשים וחילק את האדמה באופן שווה בין הגרמאנים לפרנקו- רומים, מעכשיו הגרמנים והרומים נקראו פרנקים כאחד והיו נתינים שווים זה לזה
 • 622

  ההיג'רה

  ההיג'רה
  ההיג'רה:
  ההיג'רה (מעברית - הגירה) הוא מונח בערבית שמתאר את מעבר מוחמד מייסד האיסלאם, ממכה אל העיר "יתרב" שכיום נקראת אל-מדינה.
  המעבר של מוחמד וחסידיו ארך כמה ימים ולכן להיג'רה אין תאריך מדיוק.
  ביתרב עם קומץ מאמיניו, הצטרפו אליו עוד עוד מאמינים שהאמינו בו ובדת המוסלמית וכעבור 10 שנים חזר מוחמד אל מכה כמנצח דגול עם הרבה מאמינים.
  ממטיף דתי נרדף במכה בעל קומץ קטן של מאמינים, הפך מוחמד למנהיג פוליטי ודתי באל-מדינה.
  מקורות מידע: ויקיפדיה , האנציקלופדיה של ynet .
 • Jun 8, 632

  מות מוחמד ותחילת החליפות

  מות מוחמד ותחילת החליפות
  מוחמד נפטר ב-8 ליוני 632 בגיל 63 בבית אישתו.
  לאחר מות מוחמד מאמיניו התחלקו לשתי קבוצות בראש הראשונה - הסונים עמדו בני משפחתו של מוחמד, שלא האמינו שמוחמד השאיר יורש, הקבוצה השניה - השיעים האמינו שמוחמד מינה את בן דודו עלי ליורשו ונלחמו בסונים. מוחמד היה אחרון הנביאים - האחרון שהיה ל קשר ישיר אם אללה.
  החליפים היו יורשיו של מוחמד, שליטי ערב
  יורשו של מוחמד אבו בכר היה החליף הראשון. אב כר איחד את חצי האי ערב תחת שילטון החליפות.
 • 661

  עליית ח'ליפות בית אומיה

  עליית החליפות מבית אומיה
  שבט האומיה היה היה השבט הראשון באימפריה המוסלמית והוא שלט בעיר מכה בשלטון אריסטוקרטי שהוא שלטון שבו שולטים ה"טובים ביותר". הח'ליפים שלטו בדמשק (661-750) ולאחר מכן בספרד (750-1030). השבט היה ידוע בעושרו והשכלת חבריו. שושלת בית אומיה נקראת על-שם אמיה בן עבד שמס שנחשב לאחד מהמנהיגים החשוב במכה לפני האסלאם. שבט האומיה ניצל את העלייה לרגל בשל היותם מקום קדוש וחשוב לערבים הפגאנים ובזמן העלייה פתחו שוקי מסחר כדי לקדם את עינייניו המסחריים של השבט.
 • Dec 25, 800

  החתרת קרל הגדול (שרלמן) על ידי האפיפיור לאו השלישי לקיסר של הקיסרות הרומית הקדושה

  החתרת קרל הגדול (שרלמן) על ידי האפיפיור לאו השלישי לקיסר של הקיסרות הרומית הקדושה
  קרל הגדול שרלמן( 742 - 814 )-הוכתר לקיסר הרומאים במאה ה-9 ב-25 בדצמבר על ידי האפיפיור לאו השלישי, ועקב כך נחשב לקיסר הראשון של האימפריה הרומית הקדושה. הוא מלך על רומא משנת 800 עד יום מותו (28 בינואר 814). קרל ניהל את המדינה בכך שמינה רוזנים, הוא הביא להם אדמות תמורת זה שישרתו בצבא. קרל התעסק במלחמות במשך 30 שנה עד שהוא החליט להתיישב בארמונו ולהפסיק להילחם במדינות הסובבות אותו. הייחס של קרל ליהודים היה יחס טוב כייון שהיהודים עזרו לאביו פפיץ הגוץ יהודים כינו את תקופת שלטונו של קרל כתור הזהב
 • 843

  הסכם ורדן

  הסכם ורדן
  בין המאה ה-4 עד ל-10האימפריה הפרנקית שלטה באירופה- הפרנקים היו איחוד של מספר שבטים.
  האימפריה חולקה פעמים רבות.
  החלוקה האחרונה הייתה בהסכם ורדן בשנת 843 הסכם ורדן שנחתם בעיר בצפון מזרח צרפת ביו שלושת בניו של לואי החסיד- מלכם של הפרנקים והבן של קרל הגדול- אחד מגדולי שליטי אירופה בימי הביניים.
  ההסכם חילק את כל השטח שהיה לפרנקים לשלוש- גרמניה, צרפת ואיטליה.
 • 1054

  הסכיזמה הגדולה

  בסכיזמה הגדולה חברי הכנסייה האורתודוקסית (המסורתית) נפרדו מהזרם המרכזי של הנצרות- הכנסייה הקתולית. הסיבה הדתית לפילוג היא וויכוח בין הכנסיות על תפילה מסוימת, והסיבה הפוליטית היא בגלל מלך שנהג להתערב בדת- משהו שלא מצא חן בעיני האפיפיור. כל הניסיונות לאחד מחדש את הנצרות לא עבדו והקרע קיים גם בימינו.
 • 1066

  ויליאם הכובש כבש את אנגליה

  ויליאם היה דוכס נורמנדיה משנת 1035 ומלך אנגליה לאחר נצחונו בקרב. הכיבוש הנורמני באנגליה התחיל במאה ה11 בפלישת הצבא הנורמני בראשות ויליאם,לאנגליה,וכיבושה בידי הנורמנים.
  הקרב התחיל כשמלך אנגליה לתקופה,אדוארד,חיפש יורש.ויליאם טען שיש לו קשר משפחתי למלך אנגליה וזכות לכתר.גם הרולד גודווינסון טען שהוא צריך להיות היורש.בהתחלה ביקש מויליאם את תמיכתו אך בסוף הבטיח לויליאם שיתמוך בו.כשאדוארד מת הרולד שכח את הבטחותיו וירש את הכתר.ויליאם כעס,ולאחר סירובו של הרולד לוותר,התחיל הקרב ביניהם שבסופו ויליאם ניצח.
 • 1088

  האוניברסיטה הראשונה באירופה

  האוניברסיטה הראשונה באירופה
  האוניברסיטה בבלוניה היא אחת האוניברסיטאות העתיקות בעולם. במאה ה-19 חקרה ועדת היסטוריונים את תולדות האוניברסיטה וגילתה שהיא נוסדה בשנת 1088.היא האוניברסיטה השלישית בעתיקותה. האוניברסיטה היא אוניברסיטה ציבורית ששם לומדים 95,771 סטודנטים
 • 1099

  מסע הצלב הראשון, הסתיים בכיבוש ירושלים

  המטרה של מסע הצלב הראשון הייתה לכבוש את ירושלים ולגאול את כנסיית הקבר.האפיפיור קרא לאבירים במערב,במיוחד בצרפת.להפתעת כולם לא רק האבירים נענו לבקשתו אלא גם מלא איכרים.לצלבנים לקחו 3 שנים להגיע לירושלים. כשהם הגיעו לעיר היה לצלבנים מאוד קשה לפרוץ את חומות העיר. הם הטילו מצור על ירושלים,אחרי חמישה שבועות בשנת 1099 הצלבנים הצליחו לכבוש את ירושלים. הם טבחו במוסלמים וביהודים שבעיר ואסרו עליהם לגור בה. עם כיבוש ירושלים הסתיים מסע הצלב הראשון. אחרי כ400 שנות שלטון מוסלמי ירושלים הפכה לבירת ממלכה צלבנית.
 • 1144

  עלילת הדם הראשונה בעיר נוריץ' שבאנגליה

  עלילת הדם הראשונה בעיר נוריץ' שבאנגליה
  עלילת הדם המתועדת הראשונה בימי הביניים התרחשה בעיר נוריץ' (Norwich) שבאנגליה בשנת 1144. בימי הפסחא באותה שנה נעלם נער נוצרי בשם ויליאם שעבד בביתם של יהודים, ובני משפחתו האשימו את היהודים ברציחתו. ויליאם הונצח בציורים ובסיפורים על מעשי נסים שאירעו במקום הירצחו, ונוריץ' הפכה מרכז לעלייה לרגל. 45 שנה לאחר מכן, במעמד ההכתרה של המלך ריצ'ארד לב ארי (1189), הותקפה משלחת של יהודי אנגליה שהגיעה לטקס, ושנה לאחר מכן נרצחו כל יהודי נוריץ', למעט אחדים מהם שמצאו מסתור במבצר העיר.
 • Sep 20, 1187

  כיבוש ירושלים על ידי צלאח א- אדין

  כיבוש ירושלים על ידי צלאח א- אדין
  ב1187 כבש צלאח א-אדין את ירושלים והתחיל את מסע הצלב השלישי.
  המצור (אפשר לומר שגולת הכותרת של האירוע והג'יהאד), ערך מה20 )בספטמבר עד השני באוקטובר (עד כניעת מגני העיר ירושלים.

  המצור ארך רק 13 ימים) .
  כיבוש זה סימן את סיום מסע הצלב הראשון. כיבוש העיר הסתיים בטבח כולל של מוסלמיים והיהודים. הוא הביא חורבן על קהילה יהודית מפוארת והביא את העיר לתקופת פריחה לעיר של ממלכה עצמאית. העיר הייתה מרכז שלטוני, מנהלתי ודתי. מאמץ מיוחד הושקע בבניה מחדש של אתרים נוצרים קדומים ובעיקר בבניית כנסיית הקבר.
 • Jun 15, 1215

  המגנה כרטה

  המגנה כרטה
  ,אירוע זה הוא אירוע שמסמן את תחילת המשפט החוקתי. במהלך אירוע זה חתם ברונימד, המלך האנגלי ג'ון, על מגילת זכויות (ה"מגנה כרטה") שהוא מוותר עליהם לטובת ברוניו שאיימו עליו עד שחתם. בעזרת המהלך הזה ניסו הברונים לעצור את המלך מלנצל את כוחו לרעה ולגרום סבל לעם. המגנה כרטה היא הבסיס של הדמוקרטיה, של הפרלמנטים שמחוקקים את החוקים ושל הכרזת העצמות של ארה"ב.
 • 1240

  משפט פריז

  משפט פריז
  היהודים הואשמו בהפצת שקרים, ובכך שהתלמוד מתיר להם לרמות אחרים,לגנוב מהם ואפילו להרוג אותם. (את ה"לא יהודים")
  המשפט התנהל לעיני המלך, לואי התשיעי, ואילו המלכה בלאנש מקסיטיליה הייתה בראש חבר השופטים.
  במהלך המשפט ליהודים הותר להגן על עצמם, והנציגים היו ארבעה רבנים מרכזיים מפריז.
  בסוף המשפט היהודים נמצאו אשמים, או יותר נכון, ספר התלמוד נמצא אשם,
  והעונש היה לשרוף את ספרי התלמוד בציבור, בכיכר המרכזית בפריז.
 • 1291

  עכו הצלבנית נופלת בכך התמוטטה הממלכה הצלבנית בארץ ישראל

  עכו הצלבנית נופלת בכך התמוטטה הממלכה הצלבנית בארץ ישראל
  בשנת 1291 נפלה עכו במלחמה ונפלה ממלכת הצלבנית אחרי שלטון של 200 שנה בה היו המון מסעות צלב לארץ ישראל המון בניית מבצרים כיבושים וכו וכך נפלה הממלכה הצלבנית ונכבשה על ידי הממלכה המוסלמית בחזרה
 • 1350

  המוות השחור/המגפה השחורה

  .המגפה התחילה בהודו בשנת 1346. היא הועברה מעכברושים ופרעושים
  עד שנת 1348 המגפה הגיעה לאירופה דרך צרפת, ומשם הלאה. תוך 4-7 חודשים המגפה נעלמה כמעט בכל המקומות. בשנת 1349 המגפה חזרה לפריז, ומשם הגיעה לחלק גדול מאוד של אירופה, לעבר רוסיה ואיי בוהמייה. באיזשהו שלב נגמרו מקומות הקבורה והגופות נזרקו ברחובות, בנהרות ובבורות, והאווירה הייתה נוראית. מכיוון שהאירופאים לא מצאו סיבה למגפה, היהודים הואשמו, ונשרפו חיים.
  מתו הרבה מאוד יהודים ונמחקו קהילות שלמות.
  המגפה נגמרה בשנת 1351.
 • 1452

  לידת לאונרדו דה וינצ'י, מבשר הרנסאנס באיטליה

  לידת לאונרדו דה וינצ'י, מבשר הרנסאנס באיטליה
  לאונדרו דה וינצ'י נולד ב-1452.
  כשדה וינצ'י היה נער, אביו רשם אותו לסדנה אצל ורוקיו. במסגרת עבודתו יצר את הציור "הבשורה למריה".
  ליאונרדו שהה במילאנו ויצר "הבתולה של הסלעים" ו"הגבירה עם החולד". דה וינצ'י הוזמן לצייר לכנסיה ויצר את יצירת המופת "הסעודה האחרונה".
  בשנת 1503, כששהה בפירנצה יצר את ה"מונה ליזה".
  בשנים הבאות לאונדרו דה וינצ'י ממשיך לנדוד באיטליה. בסוף שנת 1515 הוא עובר לצרפת ונשאר שם עד מותו בשנת 1519.
  דה וינצ'י נחשב לאיש מבשר הרנסאנס, אדם שסקרנותו
  אין-סופית ובעל כוח המצאות.
 • 1453

  מלחמת מאה הימים

  מלחמת מאה הימים
  מלחמת 100 השנים התרחשה 116 שנים. המלחמה הייתה בין צרפת לאנגליה האך התרחשה כולה על אדמות צרפת. המלחמה לא הייתה רציפה אלה סדרות
  מערכות נפרדות והפסקות אש. בתחילת המלחמה היו לאנגליה זכויות וטריטוריות בצרפת אבל בסוף המלחמה לא נשאר לה כלום חוץ מעיר בשם קאלה. המלחמה אף פעם לא הסתיימה רשמית
 • May 14, 1453

  כיבוש קונסטינופול ע"י העותמאנים

  כיבוש קונסטינופול ע"י העותמאנים
  ב-29 למאי 1453 נכבשה קונסטנטינופול ע"י צבא האימפריה העותמאנית בהנהגת הסולטאן מהמט השני.
  מפקדי הצבא בפועל היו הווזיר הגדול (מקביל לראש ממשלה) זאנוס פאשה ואדמירל בלטוגלו ולאחר הדחתו של האדמירל המזה וקאראג'ה ביי.
  מקרה זה נחשב למסיים האימפריה הביזנטית שהונהגה באותה העת ע"י אחרון שליטיה, קונסטינוס ה-11.
  מפקדי צבא הביזנטים בפועל היו ג'ובאני ג'וסטיניאני ומפקד הצי הדוכס הגדול לוקאס נוטאראס.
  יש המחשיבים מקרה זה כסיום ימי הביניים ותחילת הראנסאנס.
 • 1456

  הדפסת הוולגטה על ידי יוהאן גוטנברג והתחלת מהפכת הדפוס.

  יוהנס גנספלייש צור לאדן צום גוטנברג נולד בערך ב1397 ונפטר ב 1468. יוהנס היה ממציא גרמני, וגורם מרכזי למפהכת הדפוס, והמצאה הנחשבת על ידי רבים להמצאה החשובה ביותר באלף השני לספירה.
  מהפכת הדפוס היא מהפכה טכנולוגית שנגרמה על ידי המצאת הדפוס המודרנית של יוהאן באמצע המאה ה- 15. ההמצאה של יוהאן אפשרה הדפסה של המוני ספרים תוך זמן קצר. בשנת 1456, הוא הוציא לאור בבית הדפוס שלו את הספר המודפס הראשון
 • 1478

  האינקוויזיציה הספרדית

  האינקוויזיציה הספרדית
  האינקוויזיציה הספרדית הייתה מוסד ספרדי שנוסד בידי המלכים הקתוליים בשנת 1478 על-מנת לאחד את ספרד מבחינה דתית ולשמור על טהורה הספרדית.
  כמוסד כנסייתי הוגבלה סמכותה של האינקוויזיציה לנוצרים בלבד ופעלה בעיקר נגד מומרים מיהדות או אסלאם שנחשדו באי-נאמנות לדתם החדשה.
  האינקוויזיציה הספרדית בוטלה 4 פעמים. בשנת 1808, 22 בפברואר 1813,במרץ 1820 והיא בוטלה סופית ב-15 ביולי שנת 1834. בציור ניתן ליראות את הסמל של האינקוויזיציה הספרדית
 • 1492

  גילוי אמריקה

  גילוי אמריקה
  למעשה קולומבוס לא היה האדם הראשון שהגיע לאמריקה, בני האדם הראשונים שהגיעו לאמריקה היו אבות אבותיהם של שבטי האינדיאנים.
  האדם האירופאי הראשון שהגיע לאמריקה היה לייוו ארייקסון.
  במפתיע קולומבוס לא ידע שהגיע לאמריקה ועד יומו האחרון חשב שהגיע להודו.
  הראשון שהבין שמדובר ביבשת שאינה מוכרת לאירופה היה אמריגו וספוצ'י שלאחר שנים רבות אמריקה נקראה על שמו.
  נחישותו של קולומבוס להפליג אל הלא נודע גרמה לאירופה לגלות את "העולם החדש" ובכך פתחה פרק חדש בהיסטוריה וחוללה שינויים עצומים בין שתי היבשות.
 • Jan 2, 1492

  גירוש יהודי ספרד וסיום כבישת האי האיברי בידי הנוצרים

  הרקוניקסטה היא הכינוי של כיבושו מחדש של האי האיברי שהיה בשליטת המוסלמים בידי הנוצרים, כשפרננדו השני מלך אראגון ואשתו, איזבלה עלו לשלטון הם דפו את כל הטוענים לכתר, איחדו את ממלכתם מבחינה פוליטית ודתית, כל מי שסירב להתנצר סולק מספרד. הרבה יהודים התנצרו למראית עין והפכו לאנוסים ( שקיימו מצוות בסתר) ואלה שלא עזבו למללכות הסובבות את המזרח התיכון בעיקר לצפון אפריקה ומיד פנו לעבר גרנדה, האזור האחרון בשליטת המוסלמים. לבסוף, אחרי קרבות רבים הם כבשו את גרנדה.
 • 1517

  הרפורמציה הפרוטסטנטית

  הרפורמציה הפרוטסטנטית
  הרפורמציה הפרוטסטנטית הרפורמציה היא בעצם אנשים שתמכו בזרם אחר של הנצרות
  ונלחמו על הרעיונות שלהם.
  הרפורמציה התבססה ברובה על השינוי בכלכלה ובפוליטיקה.
  דברים אלו שינו את הכנסיות ודברים אלו גרמו
  לרפורמציה הפרוטסטנטית. לפעמים מלחמות הדת נסחפו
  והיו אלו מלחמות עקובות מדם ואכזריות מאוד.
  בשנים אלו היתה מגפה קשה מאוד שהקשתה וריסקה את
  את הכלכלה. זה היה דחיפה רצינית למלחמות אזרחים וזה היה השיא של
  הרפורמציה.