Foi1566883834nrj

Іван Франко

  • Народження

    Народження
    Іван Франко народився 27 серпня 1856 року в присілку Війтова гора (Слобода) села Нагуєвичі Самбірського округу Королівства Галичини та Володимирії. Батько, Яків Франко (1802—1865), був заможним сільським ковалем. За однією з версій, в яку вірив і сам Іван Франко, батьківський рід походив від німецьких колоністів, чим пояснював незвичне прізвище, бо, мовляв, у ньому є «кавалочок німця». Мати, Марія з дому Кульчицька, походила із т. зв. «ходачкової» (збіднілої) шляхти та належала до гербу Сас.
  • Period: to

    Дитинство

    Іван Франко здобув ґрунтовну освіту. У 1862 році батько віддав Івана до початкової школи у селі Ясениця Сільна, звідки родом була Іванова мати. У 1864—1867 Іван продовжив навчання в нормальній Головній міській школі отців василіян у Дрогобичі, а 1867 року вступив до Дрогобицької реальної гімназії ім. Франца-Йосифа. Іван Верхратський, який був класним керівником Івана Франка, давав йому читати книги М. Драгоманова, П. Куліша, Т. Шевченка та ін. українських письменників.
  • Period: to

    Юність

    1875 року закінчив Дрогобицьку гімназію імені Франца-Йосифа. Залишившись без батьків, Іван був змушений заробляти собі на життя репетиторством. У цей період Іван багато читав: твори європейських класиків, культурологічні, історіософські праці, популярні книжки на природничі теми. Тоді ж почав перекладати твори античних авторів (Софокла, Евріпіда).Ще в нижчій гімназії Франко почав комплектувати власну бібліотеку, збирати фольклор, писати вірші та прозу.
  • Перший вірш

    Перший вірш «Великдень» (1871), присвячений батькові, на жаль, не зберігся до нашого часу.
  • Перші збережені поезії

    Перші збережені поезії («Пісні народнії», «Моя пісня», «Котляревський» та ін.) й драматичні спроби літератора-початківця («Юґурта», «Ромул і Рем»).
  • Period: to

    Діяльність

    Провадив активну журналістську та публіцистичну діяльність. Разом із Михайлом Павликом видавав журнал «Громадський друг» та альманахи «Дзвін» і «Молот»,спільно з Іваном Белеєм — журнал «Світ», із гуртком львівського студентства — молодіжний журнал «Товариш». Співпрацював у виданнях українських народовців: газеті «Діло», журналах «Зоря» та «Правда». Став одним із засновників і першим головою РУРП-першої української політичної партії.1899 приєднався до Української національно-демократичної партії.
  • Вступ до університету

    Вступ до університету
    Іван Франко вступив на філософський факультет Львівського університету, де вивчав насамперед класичну філологію та українську мову й літературу. Брав участь у діяльності студентського громадсько-культурного товариства москвофільської орієнтації «Академический кружок», був його бібліотекарем, друкував свої перші твори у виданні «кружка» — журналі «Друг» (з 1874), до складу редакційного комітету якого увійшов 1876 року.
  • Почесне звання

    І. Франко отримав звання почесного доктора Харківського університету
  • Period: to

    Хвороба

    І. Франко страждав від тяжкої психофізіологічної недуги (за сучасними медичними даними — інфекційний ревматоїдний поліартрит), унаслідок якої мав деформовані й паралізовані руки. Це значно утруднило йому продуктивну літературну й наукову працю, якої він, одначе, не припиняв до самої смерті.
  • Смерть

    Смерть
    Іван Франко помер у віці 59 років 28 травня 1916 року о 16-й годині. Помер Іван Франко без передсмертної сповіді, хоча бажання висповідатися мав. Однак не вдалося знайти священника, якому поет зміг би відкрити свою душу.