שינויי גבולות מדינת ישראל

 • הצהרת בלפור

  הצהרת בלפור
  ארתור ג'יימס בלפור- שר החוץ הבריטי באותה תקופה- מסר לנשיא הפדרציה הציונית- ג'יימס רוטשילד, מסמך המכונה: "הצהרת בלפור". במסמך הוכרזה זכותו של העם היהודי להקמת מדינה יהודית בארצו. הגבולות אמנם לא הוגדרו במפורש בהצהרה אך ניתן להבין שהכוונה היא לשטח ישראל של היום וחלק נכבד מעבר הירדן המזרחי. ההצהרה גובתה מאוחר יותר במנדט מטעם חבר הלאומים.
 • תכנית החלוקה- כ"ט בנובמבר

  תכנית החלוקה- כ"ט בנובמבר
  תכנית החלוקה היא תכנית שהציעה ועדת אונסקו"פ מטעם האו"ם ב-1 בספטמבר 1947. הוועדה הציעה לחלק את ארץ ישראל לשתי מדינות- יהודית וערבית ולשטח בין-לאומי. שטח יהודי: אזור מישור החוף הצפוני, רוב הנגב, הערבה, חלק מהכרמל, הגולן וחלק מבקעת הירדן.
  שטח ערבי: יהודה ושומרון, מישור החוף הדרומי וחלק מהנגב הצפוני.
  בין לאומי: ירושלים וסביבותיה ישנה הכרה בינלאומית- החלטה שנעשתה על ידי האו"ם היא ההכרה הבינלאומית הכי מקיפה.
 • מלחמת העצמאות

  מלחמת העצמאות
  מלחמה שנמשכה מעל שנה וחצי עד 20 ביולי 1949.
  המלחמה התנהלה נגד ערבי ישראל- להם סייעה הליגה הערבית.
  המלחמה החלה יום אחרי קבלת תכנית החלוקה של האו"ם. ערבי ישראל תקפו את היישוב היהודי בארץ על מנת למנוע את יישומה של התכנית.
  המלחמה הסתיימה עם חתימת הסכם שביתת הנשק האחרון עם סוריה. בעקבות המלחמה ישראל הרחיבה את גבולותיה באזור מישור החוף הדרומי והנגב וחלקה את ירושלים עם ירדן.
 • מלחמת סיני

  מלחמת סיני
  מלחמת סיני, או מבצע קדש, הייתה מלחמה קצרה בין ישראל, בריטניה וצרפת
  למצרים.
  המלחמה בחצי האי סיני נמשכה עד ה5 בנובמבר של אותה שנה.
  ישראל נלחמה בחצי האי סיני בעוד שבריטניה וצרפת נלחמו על תעלת סואץ. גבולות ישראל לא ממש השתנו בעקבות המלחמה. ישראל אמנם כבשה את חצי האי סיני אך נסוגה מכל השטחים עד מרץ 1957 בעקבות הלחץ הבינלאומי לפנות את המקום.
 • מלחמת ששת הימים

  מלחמת ששת הימים
  המלחמה נמשכה עד הערב של ה10 ביוני.
  המלחמה נערכה בין ישראל למצרים, ירדן וסוריה שנעזרו במדינות ערביות נוספות. במהלך המלחמה, כבשה ישראל את רוב שטחי יהודה ושומרון (ביניהם הכותל והר הבית), העיר העתיקה, חצי האי סיני, רמת הגולן ועזה. רק בחלק מהשטחים ישנה הכרה בינלאומית.
 • מלחמת יום כיפור

  מלחמת יום כיפור
  המלחמה נמשכה עד 24 באוקטובר של אותה שנה.
  מלחמת יום הכיפורים פרצה ביום כיפור של שנת 1973 ונלחמה נגד מצריים וסוריה ברמת הגולן וחצי האי סיני.
  המתקפות הפתיעו את מדינת ישראל (בעיקר בחזית המצרית) וגרמו לאבדות רבות. ישראל איבדה שטח במזרח תעלת סואץ אך הצליחה לכבוש שטח ממערב לה וחלק ברמת גולן. אין הכרה בינלאומית- השטחים נלקחו במלחמה ולא בהסכם המאושר על ידי עוד מדינות.
 • הסכם השלום עם מצרים

  הסכם השלום עם מצרים
  הסכם השלום עם מצרים הוא הסכם שנחתם בין נשיא מצרים אנואר סאדאת, ראש הממשלה מנחם בגין ונשיא ארה"ב ג'יימי קרטר. בהסכם נכתב כי ישראל מוכנה לסגת מחצי האי סיני ולפינוי הישובים הישראלים ובסיסי צה"ל בתמורה להסכם שלום עם מצרים.