שירת נשים

 • Period: to

  המאה ה19

  נודעות מספר נשים שמלחינות ומנגנות, אולם נאסר עליהן להוציא את יצירותיהן לאור, ולכן את רובם לא מכירים.בין היתר ידוע על קלרה שומאן שהתחילה להלחין בשנת 1832 אך הפסיקה מספר שנים לאחר מכן, כשנישאה לרוברט שומאן שאסר עליה להמשיך בקריירת השירה עקב היותה אישה.בהלכה היהודית חל איסור לשמוע שירה יחידנית של אישה כבר מתקופת התלמוד, אך הרבנים במאה ה-19, ביניהם הרב שמשון רפאל הירש, התירו לנשים לשיר במקהלה/זמירות שבת ע''מ לשמר את המסורת והתפילה.
 • Period: to

  תחילת המאה ה-20

  נשים החלו להאבק למען זכותן לפרסם את יצירותיהן ולהופיע כמוזיקאיות. ידועה במיוחד היא בסי סמית' האמריקאית, שהחלה את דרכה בשנת 1923, ופתחה את הפתח לנשים אחרות בסגנונות הג'אז והבלוז. במוזיקה הערבית בלטה אום כולתום, שהופיעה עד לשנת 1932 בדמות נער כיוון ששירה ומוזיקה נשית עוד לא היו מקובלים בתרבות הערבית. בנוסף, ידועה קתלין פרייר, בעלת צבע קול ייחודי שהחלה את דרכה בשנת 1942 וביצעה רסיטלים רבים של באך ושוסון.
 • Period: to

  המחצית השנייה של המאה ה-20

  כשמוזיקת הפופ הופיעה הייתה פריצה גדולה של מעורבות נשית בעולם המוזיקה, על כל סוגי הז'אנרים שלה. לדוגמא: במוזיקת הפופ- מדונה, שפרצה לתודעה בשנת 1982, בריטני ספירס שהתפרסמה לראשונה בשנת 1998, ובישראל בז'אנר של המוזיקה מזרחית בלטה שירתה של שרית חדד החל מ1995. החל משנת 1990 ישנם רבנים אורתודוכסיםהמתירים שירת נשים במידה והשירה ראויה מבחינת צניעות, שפת גוף, וסגנון הביצוע, לדוגמא: הרב דוד ביגמן.
 • Period: to

  המאה ה-21

  נשים מעורבות בתעשייה המוזיקלית בכל העולם באופן טבעי ומובן מאליו, זמרות כמו קרן פלס שהתפרסמה לראשונה כמלחינה בשנת 2005 ובהמשך כזמרת, עדן בן זקן שפרצה בשנת 2013, ונועה קירל שהתחילה את הקריירה שלה בשנת 2015, תופסות מקום מרכזי בתחנות הרדיו ובמופעים בישראל. בעקבות הפסיקה ההלכתית, מסוף המאה ה-20 כמעט ואין נשיםשומרות מצוות אשר מעורבות בעולם המוזיקה בישראל, במופעים או בתחנות רדיו.
 • Period: to

  העשור הראשון של המאה ה-21

  החל משנות ה2000 נשים שומרות מצוות החלו להופיע ולהתבטא מוזיקלית רק בפני נשים. לדוגמא- אתי אנקרי שחזרה בתשובה והחליטה בשנת 2017 להפסיק להופיע בפני גברים בעקבות האיסור ההלכתי, אודליה ברלין, זמרת שהתפרסמה במגזר הדתי בעיקר, ודין דין אביב שבשנים האחרונות מפיקה מופעי מוזיקה המיועדים לנשים בלבד.
 • Period: to

  כיום

  ישנן נשים דתיות שהחליטו להופיע בפני גברים על אף האיסור ההלכתי, בנוסף יש רבנים שמתירים את השירה על אף שהדבר שנוי במחלוקת. הזמרת נרקיס, מופיעה בפני קהל מעורב משהת 2017 כיוון שלהרגשתה זוהי עבודת ה' שלה, וטוענת שקיבלה היתר הלכתי לכך מהרב שלה. יובל דיין, שחזרה בתשובה בשנת 2016, בחרה להמשיך לשיר לקהל מעורב.