Lesya ukrainka. 1996. papir akvarely

Життя і творчість Лесі Українки

  • Родина письменниці

    Родина письменниці
    Народилася майбутня поетеса 25 лютого 1871 року в місті Новограді-Волинському. Її батько Петро Антонович Косач був причетний до революційного руху в Росії; мати - українська письменниця Олена Пчілка, відомий громадський діяч свого часу. Рідний брат матері Михайло Петрович Драгоманов - прогресивний діяч у галузі української культури й науки. Отже, виховувалась майбутня письменниця серед волелюбних революційно настроєних людей - гуманістів, патріотів своєї Вітчизни.
  • Дитинство Лесі

    Дитинство Лесі
    Серед шістьох дітей у сім'ї Косачів Леся була другою дитиною - на 1,5 року молодшою від брата Михайла. До тринадцятирічного віку Лесі вони були нерозлучні, за що їх жартома називали спільним ім'ям - Мишолосіє. Найулюбленішими книжками Михайла та Лесі були "Кобзар" Т. Г. Шевченка, оповідання М. Вовчка, байки Л. Глібова, твори М. Гоголя, семитомник П. Чубинського з казками, легендами та піснями, казки Андерсена.
  • Перші поетичні спроби. Літературна діяльність

    Батька письменниці перевели на роботу до Луцька, куди в 1879 році переїхала вся родина
  • Перший вірш

    У Луцьку дев'ятирічна Леся написала перший вірш, присвячений засланій у Сибір тітці Олені. Тут захворіла на туберкульоз, з яким вела "тридцятилітню війну"; тут почав формуватися її світогляд поетеси-борця.
  • Боротьба Лесі Українки зі своєю хворобою

    У 1883 році в Києві прооперували ліву руку, що позбавило її можливості грати на фортепіано. З цього часу назавжди скінчилося Лесине навчання з учителями, вона самотужки здобувала освіту - джерелом знань для неї були книжки і саме життя. Самостійно вивчила ще 8 мов. Стан здоров'я письменниці погіршився, і вона їздить на лікування в Грузію і Єгипет.
  • По-справжньому стала до літературної роботи

    З тринадцяти років Леся по-справжньому стала до літературної роботи. Її поезії друкувалися в Галичині, що входила до складу Австро-Угорської імперії.
    За ініціативи передової молоді, М. Старицького та М. Лисенка, в Києві був організований літературний гурток "Плеяда". Леся Українка як один з керівників цього гуртка дуже багато зробила в справі організації перекладів творів світовової літератури українською мовою.
  • Підручник "Стародавня історія східних народів"

    У дев'ятнадцятирічному віці вона для свої молодшої сестри написала підручник "Стродавня історія східних народів"
  • "На крилах пісень"

    "На крилах пісень"
    Одночасно з віршами Леся Українка писала й оповідання, публіцистичні та літературні праці. Та чи не найвищої вершини її талант сягнув у драматичних творах, яких вона написала чимало.
    У 1893 році за допомогою І. Франка виходить перша збірка віршів письменниці - "На крилах пісень"
  • "Думи і мрії"

    "Думи і мрії"
    З середини 90-х років Леся Україка зближується з членами таємних марксистських гуртків, починає вивчати марксизм, що позначилося на віршах її другої збірки - "Думи і мрії", яка вийшла 1899 року у Львові
  • "Відгуки"

    "Відгуки"
    У 1902 році в Чернівцях виходить третя збірка поезій поетеси "Відгуки"
  • Донька Прометея

    Та не зважаючи на важкий фізичний стан, перемагаючи біль силою свого духу, Леся Українка саме в останні 4-5 передсмертних років створила такі геніальні твори, як "Лісова пісня", "Камінний господар", "Оргія", "Триптих".
    Це була титанічного духу жінка, донька Прометея....
  • Вшанування пам'яті

    1 серпня 1913 року Леся Українка померла в Грузії, в містечку Сурамі, а похована в Києві, на Байковому кладовищі.