ימי הביניים

 • Period: 400 to 1500

  ימי הביניים ציר זמן

 • 476

  נפילת האימפריה הרומית

  נפילת האימפריה הרומית
  שנת 476 היא השנה המוסכמת על ההיסטוריונים כשנה בה חדלה הקיסרות הרומית המערבית מלהתקיים. באותה שנה, סירב פלביוס אורסטס, אביו של הקיסר רומולוס אוגוסטולוס וראש הצבא, להעניק אדמות להתיישבות לשכירי החרב הגרמאנים שהיו תחת שירותו על אדמת איטליה. החלטה זו גרמה לחוסר שביעות רצון בקרב שכירי החרב שמרדו תחת הנהגתו של אודואקר והדיחו את הקיסר האחרון, רומולוס אוגוסטולוס. אירוע זה נחשב באופן מסורתי כנפילתה של הקיסרות הרומית המערבית.
 • Jun 8, 632

  מות הנביא מוחמד והתרחבות האימפריה המוסלמית

  מות הנביא מוחמד והתרחבות האימפריה המוסלמית
  הנביא מוחמד, הנחשב במסורת המוסלמית לאחרון ולחשוב ביותר מבין הנביאים נפטר בשנת 632. בשנת 634 יצאו נאמניו למסעות צבאיים ודתיים ברחבי המזרח התיכון. הם כבשו את ארץ ישראל בשנת 636, את מסופוטמיה ב-637, את סוריה ומצרים ב-640 ואת פרס ב-642. רוב האוכלוסייה באזורים שנכבשו על ידי הערבים המירו דתם לאסלאם כעבור מספר עשורים, במה שהביא ליצירתו של גבול תרבותי-דתי קבוע בין אירופה והעולם המוסלמי.
 • Dec 25, 800

  עלייתו לשלטון של קרל הגדול

  עלייתו לשלטון של קרל הגדול
  קרל הגדול היה מגדולי שליטי אירופה בימי הביניים. קרל היה חלק מהשושלת הקרולינגית. היה מלך הפרנקים בשנים 814-768, מלך לומברדיה בשנים 814-774 והוכתר לקיסר הרומאים ברומא ב-25 בדצמבר 800 על ידי האפיפיור לאו השלישי, ועקב כך נחשב בדיעבד לקיסר הראשון של האימפריה הרומית הקדושה אם כי אימפריה זו הוקמה זמן רב אחרי מותו. בעקבות כיבושיו הוא שלט על ממלכה שהשתרעה על רוב מערב אירופה.
 • 950

  בית הספר הראשון לרפואה הוקם באירופה

  בית הספר הראשון לרפואה הוקם באירופה
  בית הספר הראשון לרפואה באירופה, קם בסלרנו איטליה במאה ה-9, לימדו בו מורים מהמזרח ובהמשך הוקמו אחרים ברחבי איטליה שהייתה למרכז רפואה.
 • 1077

  ההליכה לקנוסה

  ההליכה לקנוסה
  בעקבות סכסוך שפרץ בין האפיפיור גרגוריוס ה-7 לבין המלך היינריך ה-4 מגרמניה איים האפיפיור לנדות את המלך.
  בתגובה הודיע המלך כי הוא מדיח את האפיפיור. האפיפיור, בצעד קיצוני, הדיח את המלך ואת כל הבישופים הגרמנים, ושחרר את הווסאלים של היינריך ה-4 מחובת הנאמנות כלפיו. המלך, אשר חשש לגורל מלכותו, חזר בו מהדחת האפיפיור. הוא הלך אל האפיפיור, ששהה בעירה קנוסה וביקש ממנו סליחה. המלך נאלץ להמתין שלושה ימים בשלג, יחף ולבוש שק ולבקש רחמים. וכך, כשהוא מושפל, קיבל את מחילת האפיפיור
 • 1099

  מסע הצלב הראשון וכיבוש ירושלים

  מסע הצלב הראשון וכיבוש ירושלים
  מסע הצלב הראשון היה הראשון במסעי הצלב לארץ ישראל. מטרתו הייתה כיבוש ארץ ישראל וגאולת כנסיית הקבר. צבאות הצלבנים צעדו לעבר ירושלים, כבשו אותה וטבחו באוכלוסייה היהודית והמוסלמית שבה. כתוצאה ממסע הצלב הראשון הוקמה ממלכת ירושלים הצלבנית בארץ ישראל, וכן ממלכות צלבניות נוספות במזרח.
 • 1147

  מסע הצלב השני

  מסע הצלב השני
  מסע הצלב השני הוא מסע צלב שיצא מצרפת ומגרמניה אל ארץ ישראל ונערך בין השנים 1147 – 1149. הסיבה העיקרית למסע הייתה כיבוש רוזנות אדסה בידי האמיר הטורקי זנגי בשנת 1144.
 • 1189

  מסע הצלב השלישי

  מסע הצלב השלישי
  מסע הצלב השלישי היה מסע צלב השלישי במסעי הצלב העיקריים לארץ ישראל, שנערך כתגובה לקרב קרני חיטין, כיבוש ממלכת ירושלים וכיבוש ירושלים בידי צבאות צלאח א-דין. הצבאות הצלבניים החלו את דרכם לארץ הקודש החל משנת 1189 ועיקר הצבא הגיע לעכו בשנת 1191
 • Jun 15, 1215

  מגנה כרטה

  מגנה כרטה
  מגנה כרטה ליברטטום (כתב הזכויות הגדול של החירויות) היא כתב הזכויות שהעניק בעל כורחו ג'ון, מלך אנגליה, לברוניו ב-15 ביוני 1215, בעקבות איומם לצאת במרד גלוי נגדו אם לא יגדיל את זכויותיהם וסמכויותיהם. מסמך זה הגביל את סמכויות הכתר ונחשב לראשית המשפט החוקתי האנגלי ולציון דרך מרכזי בתולדות הדמוקרטיה.
 • 1347

  המגפה השחורה

  המגפה השחורה
  באמצע המאה ה-14 התפשטה באסיה ובאירופה מחלה מסתורית שקיבלה את השם "המגפה השחורה". מוקד ההתפרצות היה במונגוליה ומשם הוא התרחב במהירות לסין ומערבה לאירופה, אחרי שבקרב בין כוחות מונגוליים לצבא בני גנואה בחצי האי קרים הושלכו גופות המתים המונגולים בבליסטראות לעבר האיטלקים.
  המגפה קטלה בין 75 ל-200 מיליון בני אדם באירופה ובאסיה ועוד כ-35 מיליון סינים.
 • 1492

  סיום תקופת ימי הביניים

  סיום תקופת ימי הביניים
  שנת 1492 היא השנה בה כריסטופר קולומבוס גילה את אמריקה, ולכן נקבעה כשנת המעבר מתקופת ימי הביניים לתקופת העת החדשה - לפי תיקוף ההיסטוריה העולמית, על פי המקובל בהיסטוריוגרפיה המערבית.