תמונה

ציר זמן - הפתרון הסופי

By ahibsh
 • הקמת האיינזצגרופן

   הקמת האיינזצגרופן
  הקמת האיינזצגרופן, עוצבות מבצע, שיפעלו בתיאום עם הצבא לשם רצח טוטאלי, בכל מקום שהצבא יגיע אליו. הם עשו זאת באהדה .הם הבינו שהם עוסקים בחיסול טוטאלי (לפי עדויותיהם לאחר המלחמה)
  קישור לסרטון:
  https://www.youtube.com/watch?v=tATKGFk-c3g
 • תחילת הפתרון הסופי - 1939-1941

  תחילת הפתרון הסופי - 1939-1941
  הפתרון הסופי של היהודים לא החל ב 1939 עם פרוץ המלחמה, אלא יש קשר בין הפתרון הסופי לפלישה של גרמניה לברית המועצות ביוני 1941 , מבצע ברברוסה. מסקנתו - שיש קשר של מבצע ברברוסה ביוני 1941, הפלישה של גרמניה לברי"המ, לבין הפתרון הסופי הנה על אף שאמנם ב 1939 – כיבוש פולין סלל את הברבריזציה.
 • הקמת היודנראט

  הקמת היודנראט
  היודנראט היה מוסד שלטון יהודי שהיה ממונה על תיווך בין השלטון הנאצי לבין הקהילה היהודית. היה זה מוסד זמני שנועד בדיעבד לקיים את המדיניות הנאצית שקדמה לפתרון הסופי של שאלת היהודים. יודנראטים קמו בפקודת הגרמנים בקהילות יהודיות בשטחי הכיבוש הנאצי בתקופת השואה. ההנחיה להקמת היודנראטים ניתנה ב"איגרת הבזק" שכתב ריינהרד היידריך, ובה נקבע שהשלב הראשון בטיפול בבעיית היהודים יהיה ריכוז הקהילות במקומות בהם יש צומתי רכבות, תוך העברת הקהילות הקטנות לנקודות הריכוז
  https://www.youtube.com/watch?v=S9oYcM_qPko
 • מבצע ברברוסה

  מבצע ברברוסה
  נוהל הקרב הגרמני למבצע החל, עם ההנחיה לבראוכיץ'
  ב-21 ביולי 1941. בשיחתו עם בראוכיץ' התווה היטלר את התכלית האסטרטגית של המבצע כלהלן:
  1 .המטרה הצבאית היא להביס את צבא בריה"מ
  2 .המטרה המדינית כוללת מתן עצמאות לאוקראינה (יצירת
  מדינה חדשה (ויצירת קונפדרציה של המדינות הבלטיות תחת
  שליטה גרמנית.
  3 .המערכה צפויה להמשך 4-6 שבועות.
  4 .צבא גרמניה יצטרך להפעיל בין 80 ל-100 דיוויזיות במערכה
  הזאת
  מתוך: מיכלסון, בני (2011) הדרך אל "ברברוסה": הרקע ההיסטורי והתוכניות האסטרטגיות של היטלר. מערכות, 52-61.
 • הקמת מחנות ריכוז טרזינשטאט חלמנו ובלז

  הקמת מחנות ריכוז טרזינשטאט חלמנו ובלז
  בנובמבר 1941 הוקמו טרזינשטט, חלמנו ובלז כמקום ריכוז לצורך גירוש הלאה. באותה עת התחילו הניסויים בהמתה בגז באושוויץ. בנובמבר 1941 במסיבת עיתונאים נאמר שיש לנאצים זכות מוסרית וחובה למחוק את כל יהדות אירופה למען גרמניה ואירופה מתוך אהבה בלי להזיק לנפשם.
 • ועידת ואנזה

  ועידת ואנזה
  הפרט המדהים ביותר ביחס לכינוס בוואנזה הוא שאיננו יודעים מדוע התקיים כך כתב בשנת 1992 ההיסטוריון הגרמני אברהרד יקל. היסטוריונים רבים שותפים לדעה זו. הפרוטוקולים של הכינוס שערך אדולף אייכמן מהווים מסמך בעל חשיבות מכרעת. שום מסמך אחר של הממשלה הנאציונל-סוציאליסטית,וולפגנג אינו מתווה באופן כה ברור את התוכנית הכוללת להשמדת יהדות אירופה
  מתוך: גרלך, כריסטין (2001). ועידת ואנזה, גורל יהודי גרמניה והחלטתו העקרונית של היטלר להשמיד את כל יהודי אירופה. בשביל הזיכרון, 22-40.