2000px-flag_of_europe.svg_tiny EU

Timeline created by jeppethe in Politics
Timeline Text view
Event Date: Event Title: Event Description:
003326_tiny 03/15/1946 Winston Churchill kommer med tanken om en Europæisk Union Winston Churchill, Storbritanniens premierminister under Anden Verdenskrig. Lancerede som konservativ politiker i 1946 begrebet "jerntæppet" i sin såkaldte Fulton-tale, og talte senere på året i Zürich om nødvendigheden af at oprette Europas Forenede Stater for at få gang i det krigshærgede Europa igen.
Schuman_tiny 05/09/1950 Frankrigs udenrigsminister Robert Schuman forslår et europæisk samarbejde omkring handel med kul og stål Frankrigs udenrigsminister Robert Schuman forslår et samarbejde omkring handel med kul og stål blandt andet for at kunne kontrollere våbenfabrikkerne.
D115routeparis2_tiny 04/18/1951 Frankrig, Belgien, Holland, Tyskland, Luxembourg og Italien underskrev traktaten om Det Europæiske Kul- og Stålfællesskab Samarbejdet om "krigens råmaterialer" blev dermed på en praktisk og også meget symbolsk måde forvandlet til et værktøj, som kunne forsone og skabe fred.
Treaty_of_rome_tiny 03/25/1957 Tyskland, Frankrig, Holland, Belgien, Luxembourg og Italien underskriver Rom-traktaten Rom-traktaten talte også om en stadig snævrere sammenslutning. Målet var en union; den blev virkeliggjort ved vedtagelsen af Maastricht-traktaten i 1993.
01/01/1958 Kul- og Stålfællesskabet bliver til EF Samtidigt oprettede landene EF's institutioner: Kommissionen, EF-Domstolen, Europa-Parlamentet og Ministerrådet.
2010-09-03-efta-ch-stamp-new700_tiny 05/03/1960 Danmark fik en handelsaftale med Storbritannien og Sverige, og tilsluttede sig EFTA med virkning fra 1960 Årsagen var, at en stor del af dansk landbrugseksport gik til briterne, og landet turde ikke risikere at miste den indtægt.
De_gaulle-owi_tiny 11/27/1963 Frankrigs præsident, general Charles de Gaulle, nedlagde veto mod at lade Storbritannien blive medlem af EF Han var imod, at USA blandede sig i de europæiske landes forhold. Og han mente, at Storbritannien ville være USA's forlængede arm i Europa.
Jens_otto_krag_01_tiny 01/22/1972 Danmarks statsminister Jens Otto Krag skriver under på tiltrædelsestraktaten i Bruxelles, og Danmark bliver medlem af EF Folketinget havde tredje og sidste behandling af loven om Danmarks indtræden i EF. 141 stemte for, 34 imod. Folketinget besluttede med 175 stemmer for også at holde en folkeafstemning om dansk medlemskab af EF.
2000px-flag_of_greece.svg_tiny 01/01/1981 Grækenland bliver optaget i EU Argumentet for at optage Grækenland i EF i 1981 var at styrke det spinkle demokrati.
Fad_tiny 06/22/1986 Spanien og Portugal bliver optaget i EU Begrundelsen var som i tilfældet med Grækenland i 1981, at EF ville støtte de spinkle demokratier.
Signing-of-the-maastricht-treaty_tiny 05/18/1993 Maastricht-traktaten bliver vedtaget Danmark stemte ja til Edinburgh-aftalen med fire danske forbehold om at stå uden for euroen, unionsborgerskabet, forsvarssamarbejdet og det overstatlige samarbejde om retlige og indre anliggender. Dermed var Maastricht-traktaten reddet - og unionen virkeliggjort med de danske 56,7 pct. ja-stemmer og 43,3 pct. nej-stemmer.
Flag_of_sweden_and_finland_tiny 01/01/1995 Finland og Sverige bliver optaget 22 år efter Danmarks indtræden i EF kom nabolandet Sverige også med i det europæiske fællesskab. Sverige fik følgeskab af to andre EFTA-lande Finland og Østrig.
Amsterdamtreaty_tiny 10/02/1997 Amsterdam-traktaten bliver underskrevet Traktaten banede bl.a. vejen for øst-udvidelsen af EU. Den startede Schengen-samarbejdet, gav mere magt til det folkevalgte Europa-Parlament, og betød at flere sager kunne afgøres ved flertal i stedet for i fuld enighed.
Euro2_tiny 01/01/2000 Euro samarbejdet begynder mellem Belgien, Finland, Frankrig, Holland, Irland, Italien, Luxembourg, Portugal, Spanien, Tyskland og Østrig I september 2000 var tiden ifølge regeringen kommet til at forsøge at slippe af med forbeholdet om at stå uden for Euro-samarbejdet. Men danskerne var glade for at stå uden for mønt-samarbejdet.
Thefalloftheberlinwall1989_tiny 05/01/2004 Malta, Cypern og otte andre øst-lande bliver optaget i EU Otte lande var central- og østeuropæiske, hvoraf flere havde været under russisk-kommunistisk styre i mange år, men efter Den Kolde Krigs ophør havde genvundet deres frihed og demokrati.
Adga_tiny 01/01/2007 Bulgarien og Rumænien bliver optaget som de seneste i EU Det betegnedes som det endelige opgør med fortidens kommunistisk styrede lande.
Timespan Dates: Timespan Title: Timespan Description:
03/15/1946
to 01/31/2012
EU
Twitter icon  Twitter icon  | Group Embed / Share
Tags: Not tagged yet

You might like...

Comments Comments

This timeline doesn't have any comments, you could be the first!

Members can tag, rate and comment on timelines. Sign up or log in!